Подати скаргу
Закрити пошук
27.10.2021

Саморегулювання в дії: у процесі розгляду скарги від «Торговий Дім «Галпідшипник» низка медіа видалили матеріал з порушенням або погодилися надати компанії право на відповідь

До Комісії з журналістської етики 11 червня 2021 року надійшла скарга ПП «Торговий Дім «Галпідшипник» на 13 матеріалів у різних медіа, у яких йшлося про компанію та можливе спонсорування нею нелегальних збройних формувань, що здійснюють агресію проти України на тимчасово окупованих територіях.

На думку компанії-заявниці, автори первинних публікацій, на які посилаються Інтернет-видання, не зазначили жодних джерел отриманої інформації, а засоби масової інформації у мережі Інтернет, не вдалися до жодної перевірки об’єктивності та достовірності викладених матеріалів, самостійного зібрання інформації, не намагалися отримати коментарів чи пояснень безпосередньо від осіб, яких стосуються публікації. Опубліковані фотознімки не дають можливості ідентифікувати будь-яких сторін певних правочинів, чи підтвердити правдивість зроблених висновків, а викладений матеріал фактично за своєю суттю є звинуваченням у порушенні численних вимог законодавства, в тому числі щодо захисту інтелектуальної власності, податкового та митного законодавства, а також створює у читачів уявлення про вчинення посадовими особами та працівниками ПП «ТД «Галпідшипник» кримінальних правопорушень.

В рамках розгляду справи, Комісія звернулася до низки Інтернет-видань та новинних агрегаторів, що розмістили матеріали. Один з таких агрегаторів, «My.UA», ще 2 вересня 2021 року відповів Комісії, зазначивши, що «є лише платформою для передачі та розповсюдження контенту». Його головна редакторка вказала, що не отримувала скарг від заявника і їх варто перенаправляти до видання, що первинно розмістило матеріал («Znaj.ua»); на момент направлення звернення Комісією, першоджерело вже було недоступним за відповідним посиланням. Агрегатор погодився прибрати матеріал з відображення за посиланням: https://my.ua/news/cluster/2021-06-02-zmi-shvedska-kompaniia-skf-sponsoruie-boiovikiv-dnr-zapchastinami-dlia-tekhniki. Ще два агрегатори – львівська та полтавська «Strichka.com» – також обмежили доступ до матеріалу

Комісія вітає таке рішення адміністрації новинних агрегаторів. За наслідками власного рішення у справі за зверненням ПП «Торговий Дім «Галпідшипник» Комісія, відповідно до своєї заяви щодо публікацій матеріалів на новинних агрегаторах, додатково звернеться до інших агрегаторів, на матеріали яких була подана скарга компанії-заявниці, з проханням обмежити доступ до матеріалів, що порушують вимоги Кодексу етики українського журналіста.

Також КЖЕ зазначає, що не лише агрегатори відреагували на запити Комісії. Так, два Інтернет-видання – «Антикор» та «КиевVласть» – погоджувалися надати компанії-заявниці право на відповідь. Комісія запропонувала ПП «Торговий Дім «Галпідшипник» цю можливість, але заявник після перемовин вирішив нею не користатися.

Комісія з журналістської етики вітає готовність медіа дослухатися до критики та докладати зусиль до підвищення якості журналістських матеріалів. Помилки трапляються – і важливо їх аналізувати, виправляти та не повторювати. Дотримання вимог Кодексу етики українського журналіста та участь у саморегулюванні дозволяють підвищувати якість журналістських матеріалів, а це – найважливіше завдання кожного медіа.

Нагадуємо, що Комісія з журналістської етики розглядає конфліктні ситуації етичного характеру як за зверненням журналіста, так і за зверненням інших фізичних та юридичних осіб, зацікавлених у етичній оцінці професійної діяльності конкретного журналіста, головного редактора, засновника або власника ЗМІ або державного органу, що має компетенцію у галузі масової інформації.

Саморегуляцію здійснено у рамках проєкту, що реалізується за підтримки Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

Поділитись