Подати скаргу
Закрити пошук
06.10.2021

Заява Комісії з журналістської етики щодо публікацій матеріалів на новинних агрегаторах

Розвиток цифрової економіки призвів до того, що людина щоденно витрачає значну частину свого щоденного життя шляхом використання різноманітних електронних сервісів. Чимала частина цих сервісів працює за допомогою алгоритмів, завдяки яким відбувається формування індивідуального інформаційного порядку денного. Хоча використання алгоритмів в соціальних мережах досить широко обговорюється у контексті потреби надання користувачам більшого контролю над контентом, одну зі сфер поширення інформації ці дискусії майже не зачіпають. Йдеться про роботу новинних агрегаторів – інформаційних ресурсів, що відображають структуровану новинну стрічку, яка автоматично формується з повідомлень в інших медіа за критеріями, що встановлюються оператором такого агрегатора.

Особливістю роботи таких агрегаторів є їх автоматичність. На відміну від медіа, характерною рисою яких є здійснення редакційного контролю над матеріалами, що публікуються, оператори таких агрегаторів не мають впливу на публікації. Також агрегатори не створюють власного контенту, запозичуючи його з інших джерел, і не мають змоги впливати на оригінального видавця інформації.

Інакше кажучи, новинні агрегатори не є медіа та не називають себе такими, а, натомість, виконують функцію пасивних Інтернет-посередників, що в автоматичному режимі без внесення змін публікують матеріали, створені іншими медіа. Така пасивна роль має наслідком їх імунітет від відповідальності за відповідну публікацію, гарантований різноманітними міжнародними документами. В той же час, републікація на таких ресурсах інформації, що порушує стандарти журналістської етики, є загрозою для споживачів інформації, адже агрегатори збільшують її вплив, при цьому не маючи жодної відповідальності за її поширення.

Протягом останніх місяців роботи скарги на такі ресурси до Комісії почастішали. З огляду на це, члени Комісії вважають за потрібне роз’яснити подальшу методологію власної роботи у подібних справах та надати рекомендації операторам агрегаторів щодо формування власної новинної стрічки з гарантуванням дотримання вимог Кодексу етики українського журналіста. При розгляді справ, пов’язаних з такими поширювачами інформації,  Комісія:

  • Розглядатиме на предмет порушень матеріали з агрегаторів винятково разом з першоджерелами, адже агрегатор не може нести безпосередню відповідальність за порушення етичних стандартів через свою пасивну роль;
  • В разі віднайдення порушення стандартів в первинному матеріалі, надсилатиме власне рішення операторам агрегаторів, на матеріали яких подана скарга, з закликом обмежити доступ до матеріалу;
  • Альтернативно, Комісія пропонуватиме агрегаторам додати до відповідних матеріалів згадку про порушення стандартів Кодексу етики українського журналіста у первинному матеріалі.

Незважаючи на пасивну роль та неможливість втручатися у роботу онлайн-медіа, з матеріалів яких формується стрічка агрегаторів новин, оператори таких агрегаторів мають контроль над тим, матеріали яких медіа можуть потрапляти до стрічки. Безпосереднє налаштування алгоритмів формування стрічки здійснюється людиною, а не машиною, і від нього залежить потрапляння до стрічки матеріалів з певних джерел.

У зв’язку з цим Комісія звертає увагу, що як в її практиці, так і за результатами моніторингів, що проводяться низкою українських громадських організацій, можна виділити медіа, що припускаються порушень основних стандартів журналістики частіше за інших. Тому Комісія, задля уникнення можливих непорозумінь з потенційними заявниками та з метою зробити діяльність новинних агрегаторів більш відповідальною, закликає операторів таких ресурсів:

  • Вносити до переліків медіа, з яких матеріали потраплятимуть до новинних стрічок, лише ті медіа, які мають за результатами моніторингу оцінку дотримання стандартів журналістської етики понад 90% або входять до «Білого списку онлайн-медіа», складеного Інститутом Масової Інформації чи інших подібних переліків;
  • Опубліковувати в себе на сайтах інформацію щодо критеріїв для визначення медіа, матеріали яких потрапляють до новинної стрічки;
  • Уникати включення до стрічок матеріалів певних видань на оплатній основі або чітко зазначати про це;
  • Налаштувати алгоритм роботи своїх ресурсів таким чином, аби після обмеження доступу до матеріалу в його першоджерелі, такий матеріал автоматично видалявся і зі стрічки агрегатора.

Комісія також закликає журналістів ретельно ставитися до перевірки матеріалів, що поширюються агрегаторами, та завжди посилатися на першоджерело публікації.

Поділитись