Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Прийнято рішення
Дата рішення 2022-08-12

Щодо матеріалу «Правила життя автівок з харківськими номерами у Полтаві» в інтернет-виданні Коло.News (Новини Полтави)

Подавач:
Комісія з журналістської етики
Дата подання:
12.08.2022
Скарга подана на:
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists

Рішення

Вирішення кейсу шляхом медіації

Опис ситуації

На сайті інтернет-видання Коло.News (Новини Полтави) 29 липня 2022 р. було опубліковано матеріал «Правила життя автівок з харківськими номерами у Полтаві».

В матеріалі містилися вирази, які створювали упередженість проти певної групи людей (переселенців із Харкова): «На жаль, деякі з них привезли з собою і харківські правила їзди – адже хто був у цьому прекрасному місці, добре знає, що у Харкові їздять хто як хоче». «Авто припаркували прямо на пішохідній вулиці Соборності, де навіть найзапекліші полтавські порушники авто ніколи не ставили». «Сподіваємось, що полтавці змогли донести у чемний спосіб автовласнику неправильність поведінки. Адже кілька днів тому авто з харківськими номерами у цьому ж районі – біля міської ради зазнало нападу».

Останню фразу було проілюстровано знімком автомобіля, облитого фарбою.

Комісія з журналістської етики прийняла до розгляду цей матеріал як такий, який містить ознаки порушення п. 15 Кодексу етики українського журналістаНіхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики»).

Комунікація з редакцією

Комісія надіслала до редакції листа, в якому повідомила про розгляд матеріалу і запропонувала надати коментарі з цього приводу.

У своїй відповіді головна редакторка сайту Тетяна Цирульник погодилася з тим, що матеріал містить ознаки дискримінації і виявила готовність виправити помилку: видалити публікацію з сайту або переробити її.

Також редакторка спитала поради, як краще подавати матеріали з цієї теми, оскільки, за її словами, «в Полтаві проблема переселенців з Харкова, які їздять не дотримуючись правил, справді назріває. І закривати очі на неї – чи варто?»

Журналістка поцікавилася, до кого з експертів можна звернутися «з приводу етичності таких матеріалів, бо проблема асиміляції ВПО на Полтавщині – дуже актуальна і дає багато інформаційних приводів».

Невдовзі після цього публікацію з сайту було видалено.

У відповідь на лист від редакторки сайту Комісія з журналістської етики зазначила:

«Висвітлення питань, пов’язаних із переселенцями, є викликом для багатьох редакцій. Комісія з журналістської етики в рішенні за іншою скаргою вже надавала рекомендації з підготовки матеріалів у випадках, коли правопорушниками є переселенці.

Регулярне зазначення регіональної приналежності правопорушників (у даному випадку – Правил дорожнього руху) формує у читачів упереджене ставлення до всієї соціальної групи, створює враження, нібито її представники схильні до порушення суспільних правил і законів, становлять загрозу для решти громадян.

У матеріалі на вашому сайті є протиставлення двох груп людей – «ми» і «вони», при цьому згадується про порушення Правил дорожнього руху виключно представниками однієї групи (переселенців із Харкова).

Це і є ознакою порушення Кодексу етики українського журналіста.

Ми не ставимо під сумнів автентичність фото і те, що такі випадки справді трапилися в Полтаві. Проте місце реєстрації авто не має значення – має значення лише те, що водій порушив Правила дорожнього руху. Це не поведінка, притаманна винятково переселенцям із певного регіону».  

Коментуючи запитання журналістки про те, що «в Полтаві проблема переселенців з Харкова, які їздять не дотримуючись правил, справді назріває», Комісія порадила ґрунтовніше працювати з темою:  провести неупереджену перевірку цього твердження, зробити висновки і запропонувати рішення.

Приміром, подати запит до поліції про кількість скоєних протягом останніх місяців порушень Правил дорожнього руху, в тому числі – водіями з Полтавської області та з інших регіонів. І вже на підставі цих даних робити висновок, хто найчастіше порушує.

Важливо також почути думку самих переселенців – адже часто ЗМІ пишуть про переселенців, не звертаючись до них самих.

Насамкінець запропонувати рішення – нагадати громадянам, куди вони можуть звертатися, якщо стануть свідками такого порушення. Або поцікавитися, як вирішують цю проблему в інших регіонах/країнах.

«Ми бачимо, що після листа Комісії ви оперативно видалили матеріал із сайту. Оскільки він викликав суспільний резонанс і численні коментарі, етично по відношенню до вашої аудиторії пояснити причини видалення і принести вибачення», – зазначається в листі.

Комісія з журналістської етики нагадала, що журналісти можуть звертатися на «гарячу лінію» КЖЕ та оперативно отримати консультацію з питань журналістської етики.

Головна редакторка Тетяна Цирульник подякувала за докладну відповідь Комісії та запевнила, що прийняла інформацію до відома.

Висновки

Кейс було вирішено шляхом медіації, в рамках якої редакція визнала наявність порушення п. 15 Кодексу етики українського журналіста, самостійно усунула його шляхом видалення публікації з сайту і прийняла до відома рекомендації з висвітлення теми.

Успішна медіація стала можливою завдяки готовності редакції прислухатися до рекомендацій і виправити помилку. Зі свого боку, Комісія з журналістської етики роз’яснила журналістці практику неупередженого висвітлення тем, пов’язаних із переселенцями, та дала поради на майбутнє. Важливо, що завдяки роботі Комісії журналісти отримують рекомендації з найбільш актуальних тем і можуть застосувати їх у редакційній практиці.

Поділитись