Подати скаргу
Закрити пошук
14.01.2019

Заява Комісії з журналістської етики щодо порушення журналістами і редакціями етичних принципів при висвітленні теми самогубства

Комісія з журналістської етики занепокоєна масовими порушеннями норм журналістської етики у висвітленні теми самогубства в медіа, зокрема в мережі Інтернет.

Комісія публікує своє Рішення на скаргу у формі публічного осуду редакції видання “Інформатор” за публікації Двойное самоубийство в Днепре: 16-летняя девушка и 18-летний парень выложили дорожку из роз и выпрыгнули из окна «МОСТ-Сити» та Двойной суицид в Днепре: кем были парень и девушка из Киева и их последние фото в Instagram 

Однак, з огляду на масовість порушень етики щодо висвітлення теми самогубства, Комісія звертає увагу журналістів та редакцій на наступне.

Ризик додаткових самогубств зростає, коли медіа описують метод самогубства, використовують драматичні заголовки або зображення, а також при повторному чи широкому висвітленню, наданні сенсаційності або героїзації смерті.

Натомість, етичне та стримане висвітлення теми самогубства допомагає медіа розвінчати міфи та, таким чином, допомогти тим, хто вразливий чи перебуває у зоні ризику.

Згідно п.3 Кодексу етики українського журналіста журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов’язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом, є вищою, ніж приватні інтереси особи.

Таким чином, журналіст має максимально уникати публікацій про самогубства та спроби самогубства, окрім випадків, коли такі публікації направлені на захист суспільних інтересів.

Якщо ви прийняли рішення про висвітлення самогубства, пам’ятайте:

Не варто

Варто

Не варто розміщувати фотографії/відео розташування або методу смерть, зображення скорботної сім’ї, друзів, поминок чи похорон.

 

Використовуйте телефон чи логотип гарячої лінії, яка займається допомогою.

 

Наприклад, на базі Київського міського психоневрологічного диспансеру №5 діє цілодобовий безперервний «Телефон довіри» за номерами (044) 456 17 02 та (044) 456 17 25.

Не варто вважати, що розслідування та повідомлення про самогубство схоже на висвітлення злочинів та робити із цього сенсацію.

 

Опис самогубства має зображуватися як проблема сфери громадського здоров’я.

 

Не варто давати власні оцінки і припущення про можливі причини самогубства.

Використовувати коментарі (прямою мовою) соціальних служб та психологів, які працюють із цією темою, а вже потім представників правоохоронних органів.

 

Не варто романтизувати або героїзувати самогубство..

Інформувати про зв’язок суїцидів із психічними розладами та надавати інформацію про можливість їх лікування.

 

Уникайте драматизації та таких висловів як “епідемія самогубств”, “надзвичайно поширилися самогубства” тощо.

Уважно вивчить найновіші статистичні дані та використовуєте не сенсаційні слова, наприклад “зросла кількість”

Крім того, використовуйте у своїй журналістській роботі принципи і правила Спільного акту узгодження №2 “Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду” від 22 листопада 2017 року. А також Як писати про самогубство: пам’ятка журналістам від Інституту масової інформації.

Комісія з журналістської етики радить у всіх чутливих випадках керуватися Кодексом етики українського журналіста, а також звертатися до КЖЕ за роз’ясненнями чи порадами.

 

Поділитись