Подати скаргу
Закрити пошук
27.01.2021

Заява Комісії з журналістської етики щодо незаконної видачі прес-карт і зловживання статусом журналіста

Заява Комісії з журналістської етики щодо незаконної видачі прес-карт і зловживання статусом журналіста

ЗАЯВА

Комісії з журналістської етики

Закликаємо негайно зупинити незаконну видачу прес-карт і зловживання статусом журналіста!

Комісія з журналістської етики звертає увагу громадськості та правоохоронних органів України на порушення законодавчих та етичних норм із боку окремих організацій та юридичних осіб, зареєстрованих як засоби масової інформації. Зокрема, йдеться про незаконну роздачу, продаж журналістських посвідчень і зловживання статусом журналіста.

Комісія останнім часом фіксує часті випадки масової роздачі посвідчень журналіста особам, які не ведуть журналістської діяльності, в тому числі – видачі таких посвідчень за гроші. При цьому особи, які рекламують такі послуги, роблять акцент на перевагах статусу журналіста – як-то можливості оформити дозвіл на зброю, отримати переваги перед іншими громадянами, безперешкодно відвідувати органи влади тощо.

Комісія розцінює таку діяльність як грубе порушення закону і Кодексу етики українського журналіста і  вже приймала низку рішень та заяв із приводу таких випадків. Зокрема:

▪   щодо діяльності директора ІА «Таврія ньюс» Кирила Стрємоусова із масової роздачі посвідчень журналіста: зокрема, це відбувалося під час місцевих виборів в Україні у жовтні 2020 року, коли громадянин Стремоусов балотувався на посаду Херсонського міського голови як самовисуванець (посилання на Заяву);

▪   щодо діяльності головного редактора ІА «Журналісти проти корупції» Сергія Кота: від імені організації, яку очолює Кот, також масово роздаються журналістські посвідчення; Комісія зафіксувала рекламне оголошення на Фейсбуку ID: 102568478380855, яке веде на сайт ВГО «Журналісти проти корупції» із розцінками на отримання прес-карти (в рамках Рішення на скаргу Кота на публікації сайтів «Інститут масової інформації» та «Детектор медіа»).

Ще один приклад торгівлі посвідченнями журналіста – від сайту «Лига информ» (https://ligainform.net/). Через створену в грудні 2020 р. сторінку організація активно рекламує свої послуги у мережі Фейсбук (пост № 106799058000049), а також веде діалог із потенційними “покупцями” на форумі власників зброї (http://www.gunforum.com.ua/index.php?topic=30285.240 ).  

Також звертаємо увагу на діяльність видавничого дому “ Business Компаньон”, який виставив на сайті розцінки на отримання журналістського посвідчення: від 1600 до 4500 грн. У відео, яке ілюструє цю пропозицію, міститься зображення зброї та напис” Разрешение на травматическое оружие”. Також організація видає так звану “спецперепустку на автомобіль”, що є прямим зловживанням статусом журналіста.

Комісія вважає такі прецеденти небезпечними. Адже наявність журналістського посвідчення надає право на отримання травматичної зброї, на присутність на засіданнях виборчих комісій, на безперешкодне відвідування приміщень суб’єктів владних повноважень тощо. Недобросовісні особи, які не є журналістами, проте мають таке посвідчення, часто зловживають отриманими правами. Зокрема незаконна роздача журналістських посвідчень сприяє незаконному продажу зброї та тероризму: терористи можуть купити посвідчення, безперешкодно заходити в будівлі органів влади чи інші об’єкти і створювати небезпеки для громадян.

Комісія наголошує, що зловживання статусом журналіста без виконання функцій журналіста, без дотримання обов’язків журналіста, у тому числі – визначених Кодексом журналістської етики, – підриває довіру суспільства до журналістської роботи в цілому і до статусу журналіста, що створює загрозу вільній та професійній журналістської діяльності, а відтак – перешкоджає законному праву суспільства отримувати правдиву, об’єктивну і всебічну інформацію з якісних і професійних джерел.

Відповідно до Законів України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» та «Про інформаційні агентства», зловживання правами журналіста або отримання свідоцтва про державну реєстрацію шляхом обману є порушенням. Особи, винні у порушенні цього Закону, притягаються до дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності згідно з чинним законодавством України.

 

Зважаючи на вище викладені обставини, Комісія звертається з проханням:

до Національної поліції України:

1) здійснити перевірку викладених у цьому зверненні, а також у попередніх заявах КЖЕ фактів на предмет ознак підробки документів, зловживання правами журналіста, отримання свідоцтва про державну реєстрацію шляхом обману для таких зареєстрованих медіа: ІА «Журналісти проти корупції» (свідоцтво про реєстрацію ІА КВ 568-420Р від 11.10.2017), газети “Журналісти проти корупції (свідоцтво про реєстрацію газети КВ № 22939-12839Р від 06.10.2017), ГС «Національна спілка незалежних журналістів України», ІА «Таврія ньюс» (свідоцтво про реєстрацію КВ 189-52Р від 02.06.2009 , газети  «Лига информ» (свідоцтво про реєстрацію КВ 22818-12718Р від 07.08.2017 ), журналу Business Компаньон (свідоцтво про реєстрацію КВ 12384-1268ПР від 15.03.2017)       

2) надати Комісії з журналістської етики список осіб, які оформили дозвіл на зброю як журналісти зазначених медіа, протягом 2017 – 2021 рр.;

3) надати Комісії з журналістської етики звіт щодо стану розгляду заяви громадянина Сергія Кота, за якою було зареєстроване провадження проти виконавчої директорки та Інституту масової інформації та членкині Комісії журналістської етики Оксани Романюк.

до Міністерства юстиції України:

1) здійснити перевірку викладених у цьому зверненні, а також у попередніх заявах КЖЕ фактів на предмет наявності зловживання правами журналіста, отримання свідоцтва про державну реєстрацію шляхом обману та в разі підтвердження фактів звернутися до суду для припинення реєстрації наступних ЗМІ: ІА «Журналісти проти корупції» (свідоцтво про реєстрацію ІА КВ 568-420Р від 11.10.2017), газети “Журналісти проти корупції (свідоцтво про реєстрацію газети КВ № 22939-12839Р від 06.10.2017), ГС «Національна спілка незалежних журналістів України», ІА «Таврія ньюс» (свідоцтво про реєстрацію КВ 189-52Р від 02.06.2009 , газети сайт «Лига информ» (свідоцтво про реєстрацію КВ 22818-12718Р від 07.08.2017 ), журналу Business Компаньон (свідоцтво про реєстрацію КВ 12384-1268ПР від 15.03.2017) ;

Комісія наголошує, що журналістська діяльність не лише надає додаткові права, але й накладає додаткову відповідальність. І закликає редакції та журналістів не зловживати отриманими ними правами та бути соціально відповідальними.

З повагою,

Андрій Куликов,

Голова Комісії з Журналістської Етики

Поділитись

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/dt404042/cje.org.ua/www/wp-content/themes/cje/footer.php on line 243