Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Відхилено
Дата рішення 2022-05-05

Щодо скарги на публікації на Youtube-каналах «КДК live» та «KДК Кропивницький Дорожній Контроль»

Подавач:
Сарданова С.В.
Дата подання:
05.05.2022
Скарга подана на:
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists

Рішення

До Комісії з Журналістської Етики надійшла скарга Сарданова С.В. щодо публікацій журналіста Демидчика В.Р., в якій скаржник зазначає наступне.

«Відеозаписи на Youtube-каналах «КДК live» та «KДК Кропивницький Дорожній Контроль» за авторства даного журналіста наповнені образами, спекуляціями, маніпуляціями, нецензурною лайкою, кримінальним жаргоном, упередженістю даного журналіста стосовно правових ситуацій, в які потрапляє адвокат Швець Р.Ю. та активіст Логачов О.О. При цьому, журналіст Демидчик В.Р. постійно пред’являє посвідчення журналіста, а тому на нього поширюються права та обов’язки правового статусу журналіста. Згідно з рекомендаціями Комісії з журналістської етики щодо дотримання принципів повноти й об’єктивності інформації та відокремлення фактів від суджень і припущень від 06.10.2021 року авторський погляд на події не звільняє журналіста та медіа від дотримання етичного кодексу, а Кодекс поширюється на журналістику думок так само, як на журналістику фактів, а оціночні судження мають будуватися на фактах. Висвітлюючи конфліктну ситуацію, журналіст повинен уникати оцінювання дій тієї чи іншої сторони, подавати лише доведені факти і точні цитати та звернутися до незалежних експертів для роз’яснення ситуації. Неприпустимо використовувати медіа для поширення матеріалів із ознаками замовності задля впливу на результати виборів, бізнес-конфлікт чи інших цілей. Такий контент негативно впливає на репутацію медіа або журналіста».

На підставі викладеного у скарзі, скаржник просить «в межах компетенції Комісії винести рішення по вказаним вище матеріалам журналіста Всеукраїнської правової газети «Закон і Контроль» Демидчика В.Р.»

Розглянувши матеріали, Комісія з Журналістської Етики вирішила залишити скаргу без розгляду з наступних міркувань.

Розглянувши матеріали, Комісія з Журналістської Етики вирішила залишити скаргу без розгляду з наступних міркувань.

1. Загальна тривалість відео, розміщених на YouTube каналі громадської організації, які скаржник наводить у скарзі, близька до 4 годин.

2. Відео, які розміщені на цьому YouTube каналі, свідчать, що голова громадської організації плутає журналістику з активізмом. Виходячи з власних міркувань? він вільно обирає, ким він є в певний момент – журналістом чи активістом.

Також можемо припустити, що у нього наявний конфлікт інтересів. Мова про те, що журналіст може бути активістом, але не може висвітлювати тему, в якій особисто задіяний чи зацікавлений. Умовно кажучи, журналіст може прийти на мітинг з питань екології як активіст, але тоді він не може писати про це.

Якщо ж він приходить на мітинг як журналіст – він не має можливості підтримувати будь-які гасла, а мусить висвітлювати питання незаангажовано, подаючи повну картину і дотримуючись вимог Кодексу етики українського журналіста.

3. В описі каналу Громадської організації «Кропивницький дорожній контроль» – «КДК live» – зазначено, що це – «Ютуб канал Общественной организации “КРОПИВНИЦЬКИЙ ДОРОЖНІЙ КОНТРОЛЬ” (КДК) ЄДРПОУ 41554596». (Детальніше – https://www.youtube.com/c/Qvetal/about). З цього опису не випливає, що власники позиціонують канал як засіб масової інформації. Комісія ж – за своїм Статутом – розглядає виключно матеріали, які були опубліковані саме у засобі масової інформації. 

Привертаємо увагу усіх скаржників та скаржниць, що Комісія розглядає скарги саме на матеріали, оприлюднені в засобах масової інформації, а не на особисті висловлювання активістів у соцмережах. Виключенням є публікації журналістів, які позиціонують себе саме як журналісти, навіть якщо вони висловлюються на особистих сторінках у соцмережах.

Комісія з журналістської етики – орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій в Україні, який обговорює та пропонує вирішення конфліктних ситуацій у медіа шляхом розгляду скарг від споживачів інформації. У своїй діяльності Комісія базується на єдиному стандарті роботи – Кодексі етики українського журналіста, ухваленому 24 квітня 2004 року на з’їзді журналістів – підписантів документу, а в останній редакції зі змінами – 4 жовтня 2013 року на з’їзді підписантів Кодексу.

Комісія розглядає конфліктні ситуації етичного та професійного характеру, які виникають у журналістському середовищі та між журналістським середовищем і громадськістю у зв’язку із виконанням журналістами свого професійного обов’язку.

Комісія розглядає конфліктні ситуації як за зверненням журналіста, так і за зверненням інших фізичних та юридичних осіб, зацікавлених в етичній оцінці професійної діяльності конкретного журналіста, головного редактора, засновника або власника засобу масової інформації, державного органу, що має компетенцію у галузі масової інформації, або інших суб’єктів, діяльність яких пов’язана або стосується професійної журналістської діяльності.

Діяльність Комісії спрямована на досягнення таких цілей:
– формування культури професійної та чесної журналістики;
– утвердження довіри до ЗМІ;
– зміцнення принципу свободи слова в Україні;
– встановлення конструктивного діалогу між учасниками конфлікту на умовах рівноправ’я сторін;
– усвідомлення і сприйняття широкими колами журналістів міжнародно визнаних правил поведінки та необхідності дотримуватися їх у щоденній діяльності;
– досягнення точної кваліфікації дій, що оскаржуються, і формулювання рішень, які застосовуватимуться у майбутньому як прецеденти.

Скарга, яку подає скаржник/скаржниця має містити:
1.   Прізвище, ім’я заявника (заявниці)
2.   Контактні дані (адреса, телефон) заявника (заявниці)
3.   Назва медіа чи прізвище журналіста (журналістки), на кого скаржиться заявник (заявниця)
4.   Опис порушення та зазначені статті Кодексу етики, які заявник (заявниця) вважає порушеними
5.   Посилання на оскаржуваний матеріал чи копію самого цього матеріалу з порушенням

Поділитись