Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення
Дата рішення 2021-09-23

Скарга на публікацію на сайті LB.ua

Подавач:
Смирнов Петро Олексійович
Дата подання:
02.07.2021
Порушник:
Видання LB.ua
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists

Рішення

Щодо публікації про сторіччя Комуністичної партії Китаю у Інтернет-виданні «Lb.ua»

До Комісії з журналістської етики 2 липня 2021 року надійшла скарга Петра Смирнова на матеріал за авторством Петра Шевченка у Інтернет-виданні «Lb.ua» «100 лет компартии Китая: от революции до модернизации», який було опубліковано 1 липня 2021 року.

У матеріалі описується та аналізується промова Сі Дзіньпіна, президента КНР, на честь сторіччя Комуністичної партії Китаю, та коротко описується «еволюція» комуністичної влади в Китаї за часів Мао Цзедуна, Дена Сяопіна та самого Сі. Автор описує виклики, які, на його думку, стоять перед Комуністичною партією, описує стан відносин між Україною та партією, а також пропонує шляхи до їх покращення.

Заявник вважає, що у матеріалі, в якому журналіст розповідає про «шлях спроб і помилок» китайської влади, жодного разу не згадується про репресивні закони в країні та мільйони жертв комуністичного режиму, яких стає тільки більше з кожним днем. На його думку, це порушує вимоги журналістської етики.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 10 Кодексу етики українського журналіста: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Щодо порушень вимог Кодексу

Кодекс етики українського журналіста закріплює вимоги до збалансованості подання інформації. Їх дотримання вимагає від журналіста надавати слово стороні, що критикується, та висвітлювати певне конфліктне питання з урахуванням протилежних позицій. В той же час, дотримання цього стандарту необхідне передовсім у новинній журналістиці, яка слугує джерелом інформування про поточні події, або ж у випадках висвітлення історій, в яких стикається декілька інтересів.

В той же час, журналістика думок не вимагає настільки суворого дотримання балансу; основним стандартом для неї є розмежування фактів від тверджень та суджень. В її рамках автори вільні самостійно обирати ту чи іншу тему, яку вони бажають проаналізувати та подати аудиторії. Це є елементом їх свободи творчої діяльності та свободи вираження поглядів.

У цьому випадку Петром Шевченком була обрана тема сторіччя Комуністичної партії Китаю, що є, незалежно від сприйняття діяльності цієї партії, вагомою датою у світовій історії. У своєму матеріалі він аналізує промову Сі Дзіньпіна, еволюцію політики партії, а також виклики, що стоять перед нею на сьогодні. Він також намагається надати власну пораду щодо того, як Україна має себе поводити у відносинах з КНР.

Тема обраного аналізу не передбачає собою обов’язковості висвітлення питань, пов’язаних з порушеннями прав людини у КНР. У матеріалі побіжно згадується – з посиланням на матеріал про відкликання Україною підпису з-під документу ООН щодо ситуації з правами уйгурів – такий виклик як збереження «національної єдності». Втім, ця тема не є ключовою для автора.

З побіжного огляду матеріалів Петра Шевченка на сайті Інтернет-видання «Lb.ua» можна дійти висновку про те, що він є штатним дописувачем щодо тематики Китаю для сайту. Серед тем, що він піднімає у своїх матеріалах, є і «закручування гайок» КНР у різноманітних сферах життя. З огляду на це, Комісія не бачить підстав звинувачувати його у заангажованості та доходить висновку, що Петро Шевченко діяв в рамках свободи вираження поглядів. Відповідно, оскаржуваний матеріал не містить порушень етичних стандартів журналістики.

Висновок та рекомендації

Комісія нагадує, що авторський погляд на події не звільняє журналіста та медіа від дотримання етичного кодексу, а Кодекс поширюється на журналістику думок так само, як на журналістику фактів. Комісія з журналістської етики також рекомендує редакційним колективам розробляти єдині правила для авторів, які виступають у жанрі «журналістика думок»: наприклад, настанови для ведучих прямих ефірів або рамкові правила для блогерів чи колумністів.

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що матеріал за авторством Петра Шевченка у Інтернет-виданні «Lb.ua» «100 лет компартии Китая: от революции до модернизации», який було опубліковано 1 липня 2021 року, відповідає вимогам Кодексу етики українського журналіста.

Поділитись