Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Скарга на дві публікації у Інтернет-виданні «Информатор»

Подавач:
Валерія Мальченко
Дата подання:
11.01.2019
Скарга подана на:
Інтернет-видання «Информатор»
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists, 03. Повага до приватного життя

Рішення

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо скарги на публікацію про самогубство

Валерія Мальченко 31 серпня 2018 року звернулась до Комісії з журналістської етики із скаргою на дві публікації у Інтернет-виданні «Информатор» – Двойное самоубийство в Днепре: 16-летняя девушка и 18-летний парень выложили дорожку из роз и выпрыгнули из окна «МОСТ-Сити» та Двойной суицид в Днепре: кем были парень и девушка из Киева и их последние фото в Instagram. Публікації стосувалась самогубства 16-річної дівчини та 18-річного хлопця, що сталося у Дніпрі 31 серпня 2018 року.

Перша публікація містить відео, яке практично повністю складається із розкадрування тіла загиблого, що супроводжується музикою. У тексті публікації наведено скріншоти із офіційною заявою Поліції Дніпропетровської області та пост із сторінки у соціальній мережі Першого заступника голови Національної поліції України В’ячеслава Амбоськіна. Зазначається також, що «Перший заступник голови Національної поліції України опублікував декілька фотографій, що були зроблені в апартаментах, які орендували загиблі. На знімках видно, що вони виклали доріжку із троянд, а також залишили передсмертну записку, яка починалася словами: «Мы почувствовали этот гребаный и прекрасный и удивительный мир». Згадані фотографії можна детально розглянути в публікації. Завершується стаття згадкою про інше подвійне самогубство, що сталося в Дніпрі наприкінці грудня 2017 року.

Скаржниця також зазначила, що раніше у тексті новини було непідтверджене припущення про те що самогубство було скоєне через участь у “неблагополучных играх”, яке  після кількох скарг було вилучене із публікації.

Друга публікація, що була розміщена в київській стрічці «Информатора» присвячена особам загиблим, містить їх імена, опис діяльності та приватні фотографії із соціальних мереж. Наприкінці статті розміщено посилання на матеріал «Информатора» з порадами щодо того як розпізнати людину, схильну до самогубства та допомогти.

Комісія з журналістської етики наголошує, що тема висвітлення самогубства у ЗМІ є надзвичайно чутливою. Повідомлення про випадок самогубства у медіа, хоча й сприяє інформуванню суспільства про важливу проблему, може також мати небезпечні наслідки – наслідування суїцидальних дій іншими особами, додаткова травматизація рідних і близьких осіб, що вчинили самогубство, та загалом аудиторії ЗМІ, особливо дитячої. Зважаючи на такі ризики, журналісти повинні відповідально ставитися до висвітлення теми самогубств та дотримуватися принципів гуманності.

Поради про те, як повідомляти про самогубство, можна знайти у пам’ятці для журналістів, що була підготовлена Інститутом масової інформації. Експерти рекомендують при висвітленні суїциду, серед іншого:

  • уникати словосполучень “епідемія самогубств” або “місто із найбільшим рівнем самогубств в світі”;

  • не публікувати фотографії загиблих, методів та місць де сталося самогубство, перші шпальти не для висвітлення випадків самогубства;

  • уникати детального опису методу вчиненого самогубства;

  • не представляти самогубство як нез’ясовний факт або спрощувати самогубство вчинене конкретною особою;

  • самогубство не повинно бути представленим як метод боротьби із особистими проблемами;

  • треба враховувати вплив інформації на сім’ї загиблих самогубців, та на людей, що намагалися скоїти самогубство але вижили, з точки зору ганьби та пережитих страждань.

Журналістам також не варто публікувати фотографії та передсмертні записки. Натомість, варто надавати інформацію про служби довіри та установи, що надають допомогу людям, що опинилися у кризових ситуаціях, а також публікувати статті на тему, як визначити попереджувальні ознаки самогубства та способи, як попередити самогубство.

Варто згадати, що Національна рада з питань телебачення та радіомовлення спільно з представниками “1+1 Media” ТРК «Україна» ,«StarLightMedia», ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та Незалежної асоціації телерадіомовників  також підписали Спільний акт узгодження № 2 «Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду», що  також містить правила та принципи законного та етичного висвітлення самогубств. Зазначені правила можуть бути  актуальними і для Інтернет-ЗМІ, які використовують аудіовізуальні способи подачі інформації.

У документі йдеться, що інформація про самогубство має поширюватися у формах та способами, що не допускають заохочення або спонукання до нових суїцидів з мотивів, додаткової психічної травматизації рідних і близьких осіб, що вчинили суїцид, та осіб, що вчинили спробу суїциду, травматизації, шокування та залякування аудиторії, особливо, дитячої. Так, романтизація, естетизація та/або героїзація суїциду або особи, яка його вчинила, зокрема, зображення тіла самогубця, цитування або показ чіткого зображення повного тексту емоційної передсмертної записки, поширення деталізованої інформації про спосіб вчинення самогубства та наслідки суїциду, наприклад, через демонстрацію місця вчинення самогубства є небажаними факторами, які можуть впливати на вчинення нових суїцидів з мотивів наслідування. Для уникнення додаткового травмування рідних і близьких осіб, що вчинили суїцид, журналісти повинні утримуватись від розкриття особи-самогубця та його зображення без їх свідомої згоди, особливо коли йдеться про неповнолітніх.

Крім цього, журналісти не повинні демонструвати крупним планом і без розмиття зображення тіла особи, яка вчинила самогубство. Використання в передачі візуального і звукового ряду (драматична музика), який підсилює емоційний вплив інформації про суїцид є неприпустимою у час, коли дитина може здійснювати самостійний телеперегляд, і в цілому може оцінюватись як маніпуляція емоціями.

Проаналізувавши зміст публікацій, Комісія з журналістської етики, вважає, що «Информатор» допустив порушення статті 3 Кодексу, відповідно до якої журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини, та статті 18 Кодексу, відповідно до якої журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. 

Комісія вітає той факт, що публікація Двойной суицид в Днепре: кем были парень и девушка из Киева и их последние фото в Instagram містила посилання на рекомендації психолога щодо виявлення схильності до самогубства та варіантів допомоги.

Водночас, Комісія вважає неприпустимим публікацію інформації та приватних фотографій осіб, які вчинили самогубство, зокрема неповнолітньої дівчини, що були взяті просто з їх сторінок у соціальних мережах.  Журналісти в обох публікаціях також допустили романтизацію самогубства через зайву концентрацію на деталях (слова посмертної записки, троянди, якими була викладена кімната та ін.).

Абсолютно неприпустимою є публікація відео, що супроводжувало першу публікацію. Сюжет тривалістю майже 1 хвилину містив чітке зображення тіла загиблого (з різних ракурсів та з фокусом на окремі деталі), використовував драматичну музику для посилення враження та не містив жодного попередження про те, що відео може травмувати вразливу психіку.

Зважаючи на такі серйозні порушення, Комісія висловлює редакції «Информатор» публічний осуд.

 

Голова Комісії                                                                                  Андрій Куликов

 

 

Текст скарги

Валерія Мальченко 31 серпня 2018 року звернулась до Комісії з журналістської етики із скаргою на дві публікації у Інтернет-виданні «Информатор» – Двойное самоубийство в Днепре: 16-летняя девушка и 18-летний парень выложили дорожку из роз и выпрыгнули из окна «МОСТ-Сити» та Двойной суицид в Днепре: кем были парень и девушка из Киева и их последние фото в Instagram. Публікації стосувалась самогубства 16-річної дівчини та 18-річного хлопця, що сталося у Дніпрі 31 серпня 2018 року.

 
Поділитись