Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Публічний осуд

Щодо висловлювань В’ячеслава Піховшека в ефірі передачі «Епіцентр української політики» на телеканалі «NewsOne»

Подавач:
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення
Дата подання:
21.02.2021
Порушник:
телеканал «NewsOne»
Статті кодексу:
15. Заборона дискримінації

Рішення

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики 19 січня 2021 року надійшов лист Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з проханням висловити позицію щодо дотримання професійних стандартів та етики у висловлюваннях журналіста В’ячеслава Піховшека, висловлених у передачі «Епіцентр української політики», що транслювалася у прямому ефірі 4 січня 2021 року та у повторі 5 січня 2021 року телеканалом «NewsOne» (ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ»), а також відповідності змісту передачі вимогам чинного законодавства України. Ефір передачі доступний за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=0brR9TqlDUo.

В рамках передачі, В’ячеслав Піховшек, анонсований як гість передачі, відповідає на різноманітні запитання, які йому задає ведуча, Діана Панченко, а також низка присутніх в студії осіб. Діана Панченко називає Піховшека своїм найкращим другом. Один з присутніх, Денис Іванеско, порівнює ситуацію російськомовних громадян в Україні з ситуацією євреїв на початку ХХ століття та задає Піховшеку «философско-провокационный вопрос о судьбе русскоязычных граждан в Украине»: «Как вы полагаете, кто в Украине может написать такой манифест в защиту прав русскоязычных граждан Украины, и как долго нам его ждать?».

У відповідь від В’ячеслава Піховшека лунали тези про потребу формування російськомовного громадянського суспільства в Україні, яке має формувати власні університети, медіа та культурні заклади. Гість програми говорить про ідеологічних ворогів, яких треба «убеждать… о том, что концепция национальной идентичности, которую продвигают сюда праворадикальные круги бандеревского типа, нам не подходят». Піховшек також вживає такі вислови як «идеологически упоротые вышиватники».

4 лютого 2021 року Комісія звернулася з листом до телеканалу «NewsOne» з проханням надати коментарі щодо наявності у висловлюваннях в рамках передачі порушень пункту 15 Кодексу етики українського журналіста. Відповіді від телеканалу отримано не було.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 15 Кодексу етики українського журналіста: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики»

Щодо порушень вимог пункту 15 Кодексу

Мова ворожнечі є однією з категорій контенту, поширення якої є неприпустимим як з точки зору етичних стандартів, так і з точки зору законодавчого та міжнародно-правового медійного регулювання. Варто зазначити, що для аудіовізуальних медіа така заборона стосується не лише випадків, коли медіа вчиняли редакційний контроль над матеріалом, а й випадків поширення мови ворожнечі у прямому ефірі. Зокрема, якщо мова ворожнечі лунає зі сторони когось з запрошених гостей передачі у прямому ефірі, то для того, аби не нести за неї відповідальності, ведучі програми зобов’язані докласти усіх належних зусиль для того, аби заперечити тезі особи, яка поширює мову ворожнечі, або зупинити її поширення.

Комісія усвідомлює, що у цьому випадку телеканал нестиме відповідальність не за слова гостя, а за бездіяльність ведучої, Діани Панченко, у тому разі, якщо у словах В’ячеслава Піховшека буде встановлено ознаки мови ворожнечі. Тож, надалі варто перейти до аналізу його висловлювань.

Слід погодитися з тим, що висловлювання пана Піховшека є достатньо обережними і лежать на межі між політичною дискусією щодо розвитку українського суспільства та заохоченням глядачів до певних дій. Гість студії досить тонко проводить лінію розколу за політичними та мовними поглядами: одна частина населення для нього – «идеологически упоротые вышиватники», «идеологические враги», «работают по-беспределу» та «люди, которые не скованы необходимостью соблюдать Закон», в той час як інша, яку репрезентує він сам, – «люди законопослушные», «люди, которые очень много уже добились и которые очень многое уже умеют и давно умеют». Втім, якщо дивитися на контекст цих висловлювань, то можна помітити їх спрямування на розмежування двох груп населення, одна з яких заохочується до дій проти іншої. Це також супроводжується образливими виразами щодо україномовного населення, що стверджує про упередженість автора тези.

В той же час, ведуча навіть не намагається протиставити нічого тезі пана Піховшека, ані під час його монологу, ані після нього. З тези на початку передачі про те, що гість програми є її найкращим другом, можна дійти висновку про те, що Діана Панченко поділяє його слова. З огляду на таку мовчазну бездіяльність ведучої, а також на подальший повтор програми, Комісія вважає, що телеканал припустився порушень пункту 15 Кодексу.

Також Комісія наголошує, що вона діє в рамках аналізу Кодексу етики українського журналіста, а тому не може надавати оцінку відповідності змісту передачі вимогам чинного законодавства України.

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у випуску передачі «Епіцентр української політики», що транслювався у прямому ефірі 4 січня 2021 року та у повторі 5 січня 2021 року, телеканал «NewsOne» допустив порушення пункту 15 Кодексу етики українського журналіста, та висловлює телеканалу і його ведучій, Діані Панченко, публічний осуд.

Комісія закликає медіа уникати мови ворожнечі та рекомендує:

  • не поширювати ідеї, які несуть загрозу насильства, жорстокості або дискримінації за будь-якою ознакою;
  • уникати запрошення до коментування поточних подій як експертів осіб, які попередньо поширювали мову ворожнечі;
  • аудіовізуальним медіа – пам’ятати про власний обов’язок припиняти порушення, що лунають у прямому ефірі;
  • надавати власну оцінку заявам, що можуть бути витлумачені як мова ворожнечі, задля відмежування власної позиції від позиції автора такої заяви.

Текст скарги

До Комісії з журналістської етики 19 січня 2021 року надійшов лист Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з проханням висловити позицію щодо дотримання професійних стандартів та етики у висловлюваннях журналіста В’ячеслава Піховшека, висловлених у передачі «Епіцентр української політики», що транслювалася у прямому ефірі 4 січня 2021 року та у повторі 5 січня 2021 року телеканалом «NewsOne» (ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ»), а також відповідності змісту передачі вимогам чинного законодавства України. Ефір передачі доступний за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=0brR9TqlDUo.

Поділитись