Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Публічний осуд
Дата рішення 2022-02-16

Щодо висловлювань Володимира Петрова про видання «Букви»

Щодо висловлювань Володимира Петрова про видання «Букви»
Подавач:
Рошук Катерина Сергіївна
Дата подання:
18.12.2021
Скарга подана на:
Ісландія
Статті кодексу:
19. Свідоме порушення журналістської етики

Рішення

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики надійшла скарга від Катерини Рошук на матеріал телеканалу «Ісландія» «У вас ще є шанс вимолити вибачення, — Петров дав попередження керівництву видання «Букви»» від 25 листопада 2021 року, що транслювався в рамках програми «Петров Live»: https://www.youtube.com/watch?v=6CxiLCYt7C8.

У випуску авторської програми Володимир Петров висловлюється щодо ситуації, пов’язаної з масовим звільненням персоналу з Інтернет-видання «Букви», однією з власниць якого є заявниця. Варто згадати, що за однією з версій, озвученою заявницею, ситуація стала результатом атаки Володимира Петрова на «Букви».

Володимир Петров називає власників «Букв» «кінченими», стверджує, що вони знищили власну репутацію. Він також заявляє, що прагне насолоджуватися падінням власників Інтернет-видання, використовує до них епітети «негідники», «жлоби», «мусорські стукачі», пропонує вибачитися перед ним та колишніми співробітниками.

Заявниця вважає, що Володимир Петров свідомо пішов на порушення стандартів журналістської етики у своїй програмі.

25 січня 2022 року Комісія звернулася до телеканалу «Ісландія» з проханням надати коментарі щодо наявності у вказаному матеріалі порушень вимог пунктів 9 Кодексу етики українського журналіста. Відповіді від Інтернет-видання отримано не було.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 9 Кодексу етики українського журналіста: «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

Щодо порушень вимог пункту 9 Кодексу

Авторська журналістика, яку також можна назвати журналістикою думок, є достатньо поширеною в Україні. Її поширення породило розповсюдження схожих типів програм на телебаченні, у яких ведучий у прямому ефірі обговорює актуальні події та коментує їх. Особистість такого ведучого чи ведучої є найважливішою, адже сприяє збільшенню рейтингів та популяризації медіа. Водночас, поширеною є ситуація, коли такі ведучі нехтують стандартами журналістської етики. Одним з найважливіших стандартів в розрізі авторської журналістики є стандарт неупередженості висвітлення подій, дотримання якого вимагається пунктом 9 Кодексу етики українського журналіста.

Як стверджувала Комісія у своїй заяві щодо зловживання правом на оціночні судження, не можна вдаватися до безпідставних образ чи наклепу і назвати це оціночними судженнями, суб’єктивною точкою зору тощо. Зокрема тому, що журналістика думок передусім базується на засадах поваги до людської гідності.

Ситуація зі звільненням редакції «Букв» стала резонансною в українському медійному просторі. Поведінка керівників Інтернет-видання насправді заслуговувала критики та обговорення. Втім, така критика не мала б опускатися до рівня персональних образ, навіть у разі, якщо заявниця звинуватила Володимира Петрова у рейдерському захопленні видання. Висловлені ним оціночні судження щодо Катерини Рошук та Петра Терентьєва перевищили будь-які межі належної критики і свідчать про упередженість автора. Крім того, деякі його оціночні судження («мусорські стукачі») не мають фактичного підґрунтя.

Фактично, Володимир Петров як ведучий та ключовий власник телеканалу використав його для особистої помсти та медіакілерства. З огляду на це, Комісія вважає, що Володимир Петров свідомо та грубо порушив Кодекс етики українського журналіста.

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що матеріал телеканалу «Ісландія» «У вас ще є шанс вимолити вибачення, — Петров дав попередження керівництву видання «Букви»» від 25 листопада 2021 року, що транслювався в рамках програми «Петров Live» за авторством Володимира Петрова порушує вимоги пункту 9 Кодексу етики українського журналіста. Комісія висловлює Володимиру Петрову та телеканалу «Ісландія» публічний осуд.

У світлі своєї попередньої заяви щодо зловживання правом на оціночні судження, Комісія рекомендує редакційним колективам розробляти єдині правила для авторів, які виступають у жанрі «журналістика думок»: наприклад, настанови для ведучих прямих ефірів або рамкові правила для блогерів. Зберігаючи плюралізм поглядів та свободу слова, редакція має виключити випадки, коли медіа перетворюється на майданчик для поширення упереджених висловлювань або неперевіреної інформації під виглядом оціночних суджень.

Комісія також закликає медіа відмовитися від практики залучення мажоритарних власників таких медіа до створення контенту, адже це створює значні ризики перетворення медіа в інструментарій обслуговування приватних інтересів. Це суперечить завданню медіа з висвітлення подій, що несуть суспільну важливість, та служіння суспільству і його найкращим інтересам.

Поділитись