Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Дружнє попередження
Дата рішення 2022-03-17

Щодо поведінки Фахрудіна Шарафмала в ефірі телеканалу «24»

Щодо поведінки Фахрудіна Шарафмала в ефірі телеканалу «24»
Подавач:
Комісія з журналістської етики
Дата подання:
17.03.2022
Порушник:
24 Канал
Статті кодексу:
15. Заборона дискримінації

Рішення

English version

Опис ситуації

З огляду на суспільний резонанс, спричинений виходом в ефір відповідного епізоду, Комісія з журналістської етики вирішила за власною ініціативою розглянути на предмет порушень стандартів журналістської етики поведінку ведучого телеканалу «24» Фахрудіна Шарафмала під час прямого ефіру 12 березня 2022 року.

Детальніше про тези, висловлені ним під час прямого ефіру, можна дізнатися за посиланням: https://patrioty.org.ua/politic/spodivaiusia-shcho-za-pashu-my-zaberemo-vsikh-ukrainskyi-veduchyi-rozplakavsia-u-priamomu-efiri-povidomliaiuchy-pro-zahybel-druha-viiskovoho-video-413790.html. Частина ефіру доступна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=RUlf8VKL3Cg.

Під час прямого ефіру, в якому згадувалося про смерть друга ведучого, офіцера морської піхоти Павла Сбитова, ведучий припустився таких висловлювань: «Збройні Сили України не можуть знищувати російських дітей, оскільки це заборонено правилами війни та різними конвенціями, зокрема Женевськими. Але, я не з ЗСУ, і коли мені випаде нагода розправитися з росіянами, я обов’язково це зроблю. Я дотримуюсь доктрини Адольфа Ейхмана і зроблю все, що від мене залежить, щоб ви і ваші діти ніколи не жили на цій землі, щоб ви відчули, яке це, коли помирають ні в чому не винні громадянські люди, для того, щоб ви відчули весь біль та страждання, коли кажете «А ми не починали війну, це все Путін, ми не хотіли її».

Крім того, Фахрудін Шарафмал зазначив, що українці не хотіли війни, але тепер прагнутимуть не миру, а перемоги: «Нам потрібна перемога і якщо для цього доведеться вирізати всі ваші сім’ї, я буду одним із перших, хто це зробить. Слава нації. І сподіваємось, що такої нації, як Росія, ніколи більше не залишиться на цій землі, бо це виродки, які засмічують цю землю».

На думку Комісії, у прямому ефірі могли пролунати тези, що потенційно порушують вимоги пункту 15 Кодексу етики українського журналіста.

13 березня 2022 року під час наступного прямого ефіру Фахрудін Шарафмал вибачився за свою поведінку, стверджуючи, що в ньому говорив біль втрати і сум за другом та зазначив, що Україна отримується усіх міжнародних норм, зокрема і Женевських конвенцій, і ніколи не допустить такого геноциду, який відбувається на території нашої країни. 15 березня 2022 року телеканал опублікував позицію генерального директора, Романа Андрійка, щодо інциденту. Відео вибачень та текст позиції телеканалу доступний за посиланням: https://24tv.ua/meni-govoriv-bil-vtrati-veduchiy-24-kanalu-vibachivsya-za-zhorstki_n1907277.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 15 Кодексу етики українського журналіста: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики»

Щодо порушень вимог пункту 15 Кодексу

Пункт 15 Кодексу передусім слугує запобіганню розпалюванню ворожнечі – одній з категорій контенту, поширення якої однозначно заборонене як етичними стандартами журналістики, так і міжнародним правом. Так, абсолютно забороненими є прямі заклики до насильства щодо певної групи осіб. Також обмеження, пов’язані з поширенням мови ворожнечі, включають у себе неможливість поширювати інформацію, яка глорифікує, закликає до чи виправдовує міжнародні злочини. Справді, певний ступінь дегуманізації супротивника при висвітленні війни у медіа може бути виправданим. Втім, важливо аби медіа при цьому не закликали до масового знищення певної категорії населення, що може розцінюватися як воєнний злочин, злочин проти людяності або геноцид, залежно від обставин.

Фахрудін Шарахмал у своєму виступі під час прямого ефіру припустився висловлювань, що прямо закликали до знищення російських дітей, що може бути розцінене як заклик до вчинення міжнародного злочину. Оскільки висловлювання було оголошене у прямому ефірі на телебаченні та було доступне під час онлайн-трансляції телеканалу в Youtube, то воно мало більший ефект аніж, наприклад, письмове висловлювання для невеликої аудиторії в соціальній мережі.

Він був ведучим – і його в ефірі не спробувала зупинити інша співведуча, яка мала для цього можливості. На думку Комісії, лише у випадку спроби інших працівників каналу зупинити Фахрудіна телеканал міг би не нести відповідальності за поширення мови ворожнечі. Хиткий психологічний стан ведучого внаслідок втрати близького друга через агресію російських військ, на жаль, не є обставиною, що виключає відповідальність за поширену інформацію. Радше, відповідальністю медіа є моніторинг стану своїх працівників та їх недопущення до ефіру в разі, якщо їх робота у певному ментальному стані може спричинити порушення журналістської етики чи законодавства.

З огляду на це, Комісія вважає, що висловлювання журналіста в прямому ефірі є порушенням вимог пункту 15 Кодексу етики українського журналіста з боку Фахрудіна Шарахмала та телеканалу «24».

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що поведінка ведучого телеканалу «24» Фахрудіна Шарафмала під час прямого ефіру 12 березня 2022 року порушує вимоги пункту 15 Кодексу етики українського журналіста. Комісія бере до уваги вибачення журналіста у прямому ефірі наступного дня, а також позицію генерального директора холдингу «Люкс» Романа Андрейка, який засудив вчинок працівника телеканалу і вказав, що він є несумісним «з редакційною політикою 24 каналу та загальноприйнятими моральними принципами людяності». З огляду на це, Комісія виносить журналістові та телеканалу попередження.

Незважаючи на війну проти України та зрозумілу ненависть до ворога, Комісія закликає максимально уникати використання мови ворожнечі у журналістських матеріалах та пам’ятати, що заклики до вчинення геноциду та інших міжнародних злочинів також караються як міжнародні злочини. Задля уникнення таких закликів при ефірному мовленні Комісія рекомендує:

  • працівникам телеорганізацій вживати оперативних заходів для припинення поширення мови ворожнечі у прямому ефірі, як шляхом перебивання гостей чи співведучих, так і, за крайньої необхідності, шляхом переривання ефіру;
  • менеджменту телерадіоорганізацій ретельно ставитися до ментального стану ведучих, які працюють в студії під час прямого ефіру;
  • телерадіоорганізаціям у разі неспроможності запобігти появі шкідливого контенту в прямому ефірі оперативно відмежуватися від висловлювань шляхом публічного висловлення позиції про невідповідність матеріалів редакційним стандартам;
  • проводити спеціальне навчання працівників телерадіоорганізацій щодо меж свободи вираження поглядів.

ОНОВЛЕНО: За результатами оновленого голосування членів КЖЕ 17.03.2022 року прийняте уточнююче рішення про висловлення журналісту і телеканалу “попередження”, замість формулювання “дружнє попередження”. Звертаємо увагу, що форма “дружнє попередження” є офіційно затвердженою Статутом формою рішення КЖЕ. Водночас, КЖЕ вважає за необхідне тимчасово, на час воєнного стану – змінити реакцію “дружнє попередження” на “попередження”.

Поділитись