Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Дружнє попередження
Дата рішення 2022-09-27

Щодо матеріалу інтернет-видання “Житомир Online” про військкомат у смт Пулинах

Подавач:
Баладига Сергій Павлович
Дата подання:
12.09.2022
Порушник:
Житомир Online
Статті кодексу:
06. Повнота та об’єктивнсть інформації

Рішення

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики надійшла скарга від Баладиги Сергія Павловича на матеріал Інтернет-видання «Житомир Online» «Мешканців Пулин турбує ситуація із місцевим військоматом» від 11 вересня 2022 року, доступний за посиланням: https://zhitomir-online.com/index.php?newsid=133950.  

У матеріалі йдеться про обурення мешканців Пулин фактом роботи у місцевому відділі районного центру комплектації та соціальної підготовки (раніше – військомат) людей без бойового досвіду та членів їх родин. На думку мешканців, висвітлену в матеріалі, там завелика кількість бізнесменів, які є власниками магазинів через які військомат проводить закупки.

Заявники вважають, що цей матеріал містить здогадки на наклеп на працівників військомату, а жоден факт, що в ній міститься, не перевірений та не доведений. Заявники також вважають, що він містить елементи розгойдування настрою в суспільстві.

15 вересня 2022 року Комісія звернулася до Інтернет-видання «Житомир Online» з проханням надати коментарі щодо наявності у вказаному матеріалі порушень вимог пунктів 6 та 10 Кодексу етики українського журналіста та зазначених у скарзі аргументів. Відповіді від Інтернет-видання не надійшло.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 6 Кодексу етики українського журналіста: «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти і редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел».

Пункт 10 Кодексу етики українського журналіста: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Щодо порушень вимог пунктів 6 та 10 Кодексу

Пункти 6 та 10 Кодексу етики українського журналіста наголошують на потребі збалансованого подання подій та фактів при створенні новинних матеріалів, вимагають від медійників перевіряти будь-які факти, що є предметом матеріалу, та уникати їх спотворень. Дотримання цих вимог Кодексу також потребує належного зазначення джерел щодо тих чи інших звинувачень, які висуваються у публічному просторі відповідним особам.

Матеріал, що є предметом розгляду в рамках цієї справи, є відтворенням обурень мешканців селища Пулини щодо роботи місцевого військомату, і побудований на узагальненій вказівці на їх невдоволення. В рамках тез, що приписуються мешканцям селища, працівників військомату та членів їх родин пов’язують з корупційними правопорушеннями. Водночас, жодних конкретних фактів, які давали б змогу обґрунтовано стверджувати про це, Інтернет-видання не наводить. Також видання не зробило спроби звернутися до військомату за коментарем, або ж не зазначило в матеріалі про це.

Комісія схвалює те, що Інтернет-видання спробувало створити матеріал на тему, важливу для місцевої громади. Потенційна корупція серед військових може і має бути критикована, оскільки вона безпосередньо загрожує обороноздатності країни та віддаляє можливу перемогу. Водночас, будь-які звинувачення слід підтверджувати фактами чи, принаймні, відповідними документами, а також супроводжувати її коментарями тих, хто звинувачується в протиправній діяльності. З огляду на те, що Інтернет-видання «Житомир Online» цього не зробило, його працівники порушили вимоги щодо достовірності та збалансованості подання інформації, а отже – пункти 6 та 10 Кодексу етики українського журналіста.

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що матеріал Інтернет-видання «Житомир Online» «Мешканців Пулин турбує ситуація із місцевим військоматом» від 11 вересня 2022 року порушує вимоги пунктів 6 та 10 Кодексу етики українського журналіста. Комісія виносить Інтернет-виданню дружнє попередження.

Комісія рекомендує під час висвітлення ситуацій, що можуть вказувати на вчинення корупційних правопорушень:

  • належно підтверджувати факти, що могли би стверджувати про зловживання відповідних органів чи посадових осіб;
  • не будувати матеріал на узагальнених або анонімних джерелах;
  • дотримуватися балансу висвітлення думок та надавати слово посадовим особам органів, які є об’єктом критики.
Поділитись