Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення
Дата рішення 2022-04-21

Щодо інтерв’ю Інтернет-видання «GWARA MEDIA» з головою Мереф’янської громади

Щодо інтерв’ю Інтернет-видання «GWARA MEDIA» з головою Мереф’янської громади
Подавач:
Гаряча лінія з питань етики і стандартів КЖЕ
Дата подання:
21.04.2022
Порушник:
Інтернет-видання «GWARA MEDIA»
Статті кодексу:
03. Повага до приватного життя, 06. Повнота та об’єктивнсть інформації

Рішення

Опис ситуації

На Гарячу лінію Комісії з журналістської етики 20 квітня 2022 року надійшло прохання редактора Інтернет-видання «GWARA MEDIA» надати оцінку матеріалу за авторством Софії Цвєткової та Сергія Прокопенка ««Будинок культури не підлягає відновленню»: інтерв‘ю з головою Мереф’янської громади під час війни», який було опубліковано 18 квітня 2022 року, доступний за посиланням: https://gwaramedia.com/budynok-life-merefa-vijna/. Комісія вирішила повноцінно розглянути матеріал на предмет його відповідності стандартам журналістської етики.

Матеріал є інтерв’ю видання з головою Мереф’янської громади Віталієм Сітовим. Він розповідає про ситуацію в місті під час війни, оприлюднює дати нападів на місто, розповідає окремі деталі щодо зруйнованих у громаді будівель. Віталій Сітов також розповідає про функціонування громади: роботу лікарні, дистанційне навчання у школах, ведення реєстру переселенців тощо. У матеріалі містяться фотографії ушкоджень, втім, без ідентифікації конкретних місць ударів.

Редакція Інтернет-видання стверджує, що вносила коригування до матеріалу для того, аби уникнути звинувачень у розкритті неналежної інформації, але попри це отримала негативну реакцію читачів.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 3 Кодексу етики українського журналіста: «Журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов’язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом, є вищою, ніж приватні інтереси особи».

Пункт 6 Кодексу етики українського журналіста: «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти і редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел».

Щодо порушень вимог Кодексу

Попри те, що норми Кодексу етики українського журналіста значною мірою розраховані на мирний час, Комісія вже звертала увагу, що важливим аспектом дотримання стандартів є захист приватності та конфіденційної інформації у широкому сенсі. Медіа не мають поширювати деталізовану інформацію про руйнування до того, як її поширили представники органів влади, а також уникати розміщення матеріалів, які можуть збільшити ризики використання ворогом інформації для коригування вогню або створення нових цілей.

Так само Комісія звертала увагу на два важливих аспекти створення матеріалів про результати обстрілів та інші негативні наслідки військових дій: ці матеріали допомагають місцевій аудиторії зорієнтуватися про можливість забезпечення власної безпеки та можуть слугувати важливим доказом здійснення збройними силами рф міжнародних злочинів в майбутніх міжнародних судових процесах щодо агресії.

Перший з цих аспектів лише актуалізується при висвітленні інформації на рівні невеликих громад, часто недорепрезентованих у медіа. На думку Комісії, висвітлення ситуації на гіперлокальному рівні лише сприяє у формуванні споживачем інформації повноцінної картини того, що відбувається. Виконуючи це завдання, журналісти ефективніше виконують свою місію з донесення до аудиторії інформації, що має публічний інтерес.

У своєму інтерв’ю голова Мереф’янської громади не розповів інформації, яка б не була відомою раніше. Зокрема, про ракетний удар по Мерефі повідомлялося Харківською обласною прокуратурою ще в день удару, 17 березня, якраз у контексті відкриття провадження щодо воєнних злочинів, вчинених російськими військовослужбовцями. Журналісти Інтернет-видання «GWARA MEDIA» використали фотографії, тотожні до використаних прокуратурою, та поширили інформацію про руйнування цивільних об’єктів, що є порушенням звичаїв ведення війни. Ба більше, вони свідомо обмежили інформацію про кількість жертв серед місцевого населення.

Інформація про функціонування інфраструктури у місті має публічний інтерес, оскільки дозволяє місцевим мешканцям, які могли виїхати в безпечніші міста в Україні та за її межами, зрозуміти ситуацію та оцінювати можливості повернення. Комісія усвідомлює, що висвітлення подій на рівні громад найчастіше проходить повз увагу медіа з великою аудиторією. Саме тому подібні матеріали мають значну додану вартість, оскільки дозволяють отримувати виважену інформацію про гіперлокальні контексти, на противагу емоційним повідомленням з чатів у месенджерах чи Телеграм-каналів.

Саме тому, на думку Комісії, аналізований матеріал не містить порушень вимог журналістської етики та є належним прикладом дотримання вимог щодо захисту приватності та повноти подання інформації.

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що матеріал журналістки Інтернет-видання «GWARA MEDIA» Софії Цвєткової та Сергія Прокопенка ««Будинок культури не підлягає відновленню»: інтерв‘ю з головою Мереф’янської громади під час війни», який було опубліковано 18 квітня 2022 року, відповідає вимогам Кодексу етики українського журналіста.

Комісія вітає та заохочує діяльність гіперлокальних медіа, які виступають провідниками голосу громад в інформаційному полі України. Вони мають продовжувати висвітлювати ситуацію на місцевому рівні з дотриманням вимог щодо повноти та достовірності подання інформації, а також враховуючи особливості поширення інформації під час війни, викладені у Рекомендаціях Комісії щодо інформації, яку не можна розголошувати, та передбачені законодавством України.

Гаряча лінія КЖЕ реалізується за підтримки International Media Support (IMS).

Поділитись