Подати скаргу
Закрити пошук
02.03.2020

Заява медійних організацій щодо телемарафону “Тхне Соросом” на телеканалі “ZIK”

 28 лютого 2020 р. телеканал ZIK провів телемарафон «Тхне Соросом»,  під час якого співробітники телеканалу та запрошені експерти обговорювали діяльність Джорджа Сороса та його так званий «вплив» на український Уряд, Верховну Раду, Генеральну прокуратуру, а також громадські організації. Під час цього ефіру, а також в інших програмах, які виходили раніше на телеканалі, поширювалися відверто маніпулятивні, неправдиві відомості як про самого Джорджа Сороса та Міжнародний фонд «Відродження», так і про згадані вище інституції влади, а також окремих високопосадовців, чиновників, народних депутатів та представників громадського сектору.

Коаліція громадських медійних організацій у складі «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації», «StopFake», «Жінки в медіа» та медійні організації  вважають зазначену програму зловживанням свободою слова, яка несе руйнівні наслідки для українського суспільства та України, як держави.

Зміст програми, склад експертів та учасників демонструє наявність спеціальної мети редакторів та журналістів телеканалу або його власників, які діяли через редакторів та журналістів. І ця мета, згідно з міжнародними й вітчизняними стандартами, – дискредитація особи та дезінформація і введення суспільства в оману. 

Міжнародна декларація принципів поведінки журналістів та Кодекс етики українського журналіста проголошують, що журналісти (у цьому випадку телеканалу ZIK) зобов’язані подавати інформацію, посилаючись на факти, походження яких вони точно знають, а самі факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Журналісти зобов’язані уникати неповноти або неточностей чи викривлень інформації, які могли б завдати моральної шкоди честі та гідності людини, неприпустимі з боку журналістів недостовірні повідомлення. Під час телемарафону телеканал ZIK фактично здійснював:

  • дискредитацію міжнародних грантових організацій, які зробили величезний вклад в підтримку України на  шляху її реформ та євроінтеграції;

  • дискредитацію громадського сектору, який активно залучений в реформи та має прогресивну візію розвитку України;

  • дискредитацію журналістики як професії, зокрема, роботу журналістів-розслідувачів та порушення стандартів достовірності, об’єктивності інформації, балансу думок та  журналістської етики; 

  • дискредитацію ключових державних інститутів, таких як інституту прем’єр-міністра України, інституту Генерального прокурора України, а також українського парламенту;

  • дискредитацію низки ключових реформ в системі охорони здоров’я, освіти, системи антикорупційних органів тощо через підрив довіри до інституцій та людей, які впроваджують ці реформи.

Ми вважаємо цей ефір провокацією, спрямованою на розхитування ситуації в країні та поглиблення розколу  в суспільстві між різним групами населення. Він не має нічого спільного із журналістикою, виконаний в дусі найгірших російських пропагандистських практик і дискредитує журналістську професію як таку. Крім того, насаджування в суспільстві різко негативних кліше на кшталт “соросята” має ознаки дегуманізації  і може призвести до непередбачуваних наслідків.

Зазначена програма порушує не тільки професійні та етичні стандарти діяльності журналістів і медіа, а й вимоги чинного законодавства. Зокрема, в частині обов’язку телерадіоорганізацій поширювати об’єктивну інформацію, не застосовувати мову ворожнечі та не завдавати шкоди честі, гідності та діловій репутації осіб. Відтак, ми закликаємо Національну раду з питань телебачення і радіомовлення та правоохоронні органи дати оцінку діям телеканалу та його посадовим особам з підготовки та поширення телемарафону  та вжити заходів для унеможливлення використання медіа подібним чином.

Заява коаліції відкрита до підписання. Якщо ви хочете приєднатися, надішліть свій запит на електронну адресу uamediawomen@gmail.com

 

До заяви приєдналися:

ZMINA. Центр прав людини

Інститут масової інформації (ІМІ)

Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ)

Громадська організація «Поряд з вами»

Інформаційне агентство «ПОРЯД З ВАМИ»

ГО «Інформаційна безпека»

Юрій Фінклер, професор кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили

ІА “Західний інформаційний фронт”

Олександр Северин, к.ю.н., публіцист

Герасимова Таїсія, засновниця update.com.ua

ГО «Громадський хаб»

Громадська організація “Донецький прес-клуб”

ГО “Львівський медіафорум”

Інститут розвитку регіональної преси

ГО “Запорізький центр розслідувань”

БО “100% життя”

ГО “Заборона медіа”

ГО “Точка опори ЮА”

Дрогобицька інтернет-газета “Майдан”, Леонід Гольберг, журналіст, член НСЖУ  

Олеся Котубей, журналістка Суспільного

Поділитись