Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Публічний осуд

Щодо телевізійної програми «Секретні матеріали» на телеканалі 1+1

Подавач:
Ольга Веснянка та Ромський правозахисний центр, м. Одеса
Дата подання:
19.10.2020
Порушник:
Телеканал "1+1"
Статті кодексу:
15. Заборона дискримінації

Рішення

До Комісії з журналістської етики (далі – Комісія) надійшли скарги від Ольги Веснянки та Ромського правозахисного центру м. Одеси на 133-й випуск  телевізійної програми «Секретні матеріали» на телеканалі 1+1 «Позолоти ручку дорогенький: діджиталізація  проти циганського свавілля».

Даний випуск новин був оприлюднений в ефірі телеканалу, але згодом був видалений із сайту каналу, проте КЖЕ отримала скарги від глядачів. На момент підготовки цього Рішення у каналі YouTube зберігся лише анонс цієї програми.

У скарзі йдеться про порушення телеканалом пункту 15 Кодексу етики українського журналіста (далі – Кодексу).

Скаржниця, Ольга Веснянка, зазначає, що «з анонсу телевізійної програми, який був оприлюднений, зрозуміло, що програма розпалює міжнаціональну ворожнечу, що особливо чутливо в такі “непевні часи”, як вибори і пандемія, коли радикалізуються погляди, і поширення негативних узагальнень за етнічною ознакою призводить до нападів, а то і до вбивств».

Ромський правозахисний центр у своїй скарзі вказує: «8.09.2020 року в прямому ефірі телеканалу «1+1» вийшла програма «Секретні матеріали», яка називалася «Позолоти ручку, дорогенький: діджиталізація проти циганського свавілля». Програма анонсувалася у соціальних мережах та на сайті даного телеканалу. Пізніше ця ж програма демонструвалася на youtube-каналі «1+1», однак за декілька днів, після резонансу у соцмережах та реагування правозахисників і медіа спільноти, програму було видалено як з сайту телеканалу, так і з вільного доступу на youtube. Щоправда, на каналі зберігся анонс програми….Ромський Правозахисний Центр просить Комісію з журналістської етики звернути увагу на цей сюжет, оскільки вбачає у ньому розпалювання міжетнічної ворожнечі, дискримінацію за національною ознакою та грубі порушення статті 15 Кодексу етики українського журналіста, відповідно до якої ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання».

07.10.2020 року Комісія звернулася до телеканалу 1+1 з проханням надати коментарі щодо вказаного випуску передачі та зазначених у скарзі аргументів. Попри нагадування про звернення, відповіді від редакції Комісія не отримала.

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

Випуск телепередачі на каналі 1+1 «Секретні матеріали» під назвою «Позолоти ручку дорогенький: діджиталізація проти циганського свавілля» вийшов в ефір 08 вересня 2020 року. Після реакції на дану передачу громадських організацій та правозахисної спільноти, випуск №133 із сайту телеканалу був видалений.

Комісія не мала можливості переглянути повний випуск передачі. Проте на каналі YouTube зберігся анонс цієї програми. У анонсі зазначено: «Цигани відкрито намагаються заволодіти вашими грошима лише в кіно, бо в житті вони працюють непомітно і дуже ефективно. Важко знайти людину, яка хоч раз не ставала жертвою цих злодіїв. Тому українці разом з поліцією створили ресурс для відстеження таких бандитських угруповань».

Пункт 15 Кодексу: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».

Анонс програми «Позолоти ручку дорогенький: діджиталізація проти циганського свавілля» розпалює міжнаціональну ворожнечу, створює навколо ромських громад в Україні ворожу, образливу, зневажливу та напружену атмосферу. Риторика, використана у анонсі, є дискримінаційною та має на меті принизити людську гідність осіб ромської національності. Журналістка у анонсі говорить, що усі цигани – злодії, і важко знайти людину, яка б не стала їхньою жертвою. Такі висловлювання є дискримінаційними за ознакою національності, що призводить до утисків людей ромської національності в Україні.

Окрім того, висловлювання, що усі цигани злодії, є мовою ворожнечі, що транслює та посилює існуючі стереотипи в Україні. В кінцевому результаті це призводить до насильства щодо ромських громад. Як акцентує у своїй скарзі Ромський правозахисний центр м. Одеса: «Головним завданням журналіста є об’єктивне висвітлення подій, а не заклик до поширення мови ненависті, що може обернутися непоправною трагедією для представників ромської спільноти та українського суспільства загалом».

Висновок

Комісія вважає, що у випуску телепередачі на каналі 1+1 «Секретні матеріали» під назвою «Позолоти ручку дорогенький: діджиталізація проти циганського свавілля» від 08 вересня 2020 року допущено порушення п. 15 Кодексу.

Зважаючи на викладене вище, Комісія оголошує редакції ТРК «Студія 1+1» публічний осуд.

Рекомендації

Надаємо неповний перелік посилань на матеріали, які можуть бути корисними:

https://detector.media/production/article/140933/2018-09-12-bez-uzagalnen-ta-movi-vorozhnechi-yak-zhurnalistam-pisati-pro-romiv/
https://imi.org.ua/monitorings/pohromy-kradizhky-okupatsiya-scho-pyshut-pro-romiv-novynni-sajty-i28342

http://www.cje.org.ua/ua/blog/chomu-mova-vorozhnechi-zyavlyayetsya-u-zmi

 

Голова Комісії                                                                         Андрій Куликов

 

Рішення підготовлено у рамках проєкту за підтримки МФ “Відродження”

Текст скарги

Текст скарги

18.09.2020 року в прямому ефірі телеканалу «1+1» вийшла програма «Секретні матеріали», яка називалася «Позолоти ручку, дорогенький: діджиталізація проти циганського свавілля». Програма анонсувалася у соціальних мережах та на сайті даного телеканалу (скріншот №1).

Пізніше ця ж програма демонструвалася на youtube-каналі «1+1», однак за декілька днів, після резонансу у соцмережах та реагування правозахисників і медіаспільноти, програму було видалено як з сайту телеканалу, так і з вільного доступу на youtube (скріншот №2). Щоправда, на каналі зберігся анонс програми, в якому йдеться: «Цигани відкрито намагаються заволодіти вашими грошима лише в кіно, бо в житті вони працюють непомітно і дуже ефективно.

Важко знайти людину, яка хоч раз не ставала жертвою цих злодіїв. Тому українці разом з поліцією створили ресурс для відстеження таких бандитських угруповань», – йдеться на початку сюжету. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=UMoHHdqtLx4&feature=emb_logo Зокрема, після виходу анонсу ромська правозахисниця та засновниця Ромського жіночого фонду «Чіріклі» Зола Кондур у коментарі виданню «Букви» заявила, що такі висловлювання журналістів є неприпустимими: «На жаль немає можливості подивитися усю програму, бо відео видалили. Але достатньо подивитися вступну частину до програми, аби зрозуміти, що потрібно скаржитися в усі інстанції, тому що це і порушення журналістської етики, і порушення прав ромської громади — адже не можна говорити про усю ромську громаду, як про злочинців чи крадіїв.

По-друге, просто взяти й зробити програму, про Телеграм-канал. Тут постають інші питання: для чого потрібен цей Телеграм-канал? Чому його досі не закрили? Чи існують у нас Телеграм-канали, щоб фіксувати злочини, які скоюють представники груп інших національних меншин? Давайте будемо робити Телеграм-канали про суддів, які беруть хабарі. Складається враження, що в нашій країні немає правоохоронної системи, тому і потрібні такі Телеграм-канали. Чомусь «правоохоронною» діяльністю займаються незрозумілі групи людей, які не знають, що таке права людини, які вважають себе «робін-гудами», що вони ловлять когось, фіксують, передають поліції. А що відбувається далі? Мене дивує, чому поліція не реагує, чому вона якісно не робить свою роботу?», – зауважила правозахисниця.

Ромський Правозахисний Центр просить Комісію з журналістської етики звернути увагу на цей сюжет, оскільки вбачає у ньому розпалювання міжетнічної ворожнечі, дискримінацію за національною ознакою та грубі порушення статті 15 Кодексу етики українського журналіста, відповідно до якої ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Крім того, просимо Комісію посприяти у наданні телеканалом «1+1» повної версії телепрограми для її всебічного й неупередженого аналізу. Нагадуємо також, що головним завданням журналіста є об’єктивне висвітлення подій, а не заклик до поширення мови ненависті, що може обернутися непоправною трагедією для представників ромської спільноти та українського суспільства загалом.

Поділитись