Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Скарга на публікацію сайту “Перший Кабельний” (Закарпаття)

Подавач:
Ярослав Гулан, регіональний представник Інституту масової інформації у Закарпатській області, Лариса Романюк, журналістка сайту «Про Захід», Ольга Беца, журналістка сайту “Закарпатський Кореспондент”
Дата подання:
29.11.2018
Скарга подана на:
Телеканал «Перший Кабельний» (pershij.com.ua)
Статті кодексу:
03. Повага до приватного життя, 06. Повнота та об’єктивнсть інформації, 08. Відсутність фальсифікації змісту, 09. Відокремлення фактів від припущень, 10. Представлення точки зору опонентів, 15. Заборона дискримінації

Рішення

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо скарги на публікацію сайту “Перший Кабельний” (Закарпаття)

 

26 квітня 2018 року Ярослав Гулан, регіональний представник Інституту масової інформації у Закарпатській області, Лариса Романюк, журналістка сайту «Про Захід», Ольга Беца, журналістка сайту “Закарпатський Кореспондент” звернулись до Комісії з журналістської етики (Комісія) з приводу публікації «Акція-провокація в Ужгороді з облиттям фарбою – це замовне шоу для мас-медіа», розміщеної на сайті телеканалу «Перший Кабельний» (pershij.com.ua) 9 березня 2018 року.

Скаржники вважають, що у матеріалі було оприлюднено неперевірену інформацію про одну із учасниць акції на підтримку прав жінок, що відбулася в Ужгороді 8 березня 2018 року. Зокрема, у матеріалі сказано, що громадянка Наталія Касим є організаторкою акції в Ужгороді, а також те, що дана акція була замовною, а сама Наталія Касим безпосередньо отримала за організацію фінансову винагороду. Крім цього у матеріалі оприлюднено фото неповнолітніх дітей Наталії Касим, а також вказані дані про її сексуальну орієнтацію – без згоди самої Наталії. На думку скаржників, публікація порушує Статтю 3 Кодексу етики українського журналіста, відповідно до якої журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини.

Розглянувши зміст скарги та проаналізувавши публікацію, Комісія вважає, що було допущено порушення низки статей Кодексу етики українського журналіста (Кодексу), а саме:

  • Порушення Статей 3 та 18  Кодексу, відповідно до яких журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини та бути особливо відповідальними при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми.

Публікація фотографії із зображенням малолітніх дітей, що міститься в статті, хоча і була взята з відкритого профілю їх батька у соціальній мережі, порушує права дітей на повагу до їх приватного життя. Зокрема, в статті в негативному світлі зображується матір дітей, а також наводиться інформація про її статеве життя. Зважаючи на те, що дітей на фотографії легко ідентифікувати, зазначена публікація може поставити їх у вразливе становище, викликати тривогу чи інші емоційно негативні наслідки. При цьому, публікація зображення дітей не була редакційно обґрунтованою та необхідною.

  • Порушення Статей 6 та 9 Кодексу. Відповідно до етичних вимог, журналісти зобов’язані надавати громадськості повну та об’єктивну інформацію, що ґрунтується на перевірених повідомленнях. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення.

Стаття, що є предметом розгляду, будується виключно на інформації, що була поширена у соціальній мережі колишнім чоловіком однієї із учасниць акції, про яку йдеться в матеріалі. Зважаючи на характер відносин між ними, а також на те, що інформація була подана в принизливій та нецензурній формі, таке джерело не можна вважати надійним. Крім цього, у статті також містяться твердження щодо злочинних дій іншої учасниці акції, які не супроводжуються зазначенням ідентифікованого та надійного джерела. У публікації зазначено, що вона підготовлена за матеріалами з іншого інформаційного ресурсу. Проте це не звільняє ЗМІ від вимог перевірити компетентність джерел та забезпечення дотримання стандарту достовірності інформації.

Публікація також містить низку емоційних оціночних суджень, що підміняють собою повідомлення про факти. Так, учасників акції називають «неадекватами» та «традиційними пристосуванцями», а сама акція безальтернативно називається «замовною». Жодних доказів обгрунтованості таких тверджень у статті не наведено.

  • Порушення Статті 10 Кодексу: У публікації порушено принцип збалансованості, адже не представлено точок зору усіх учасників конфлікту. Власне, у публікації наведена лише позиція однієї особи – Андрія Німця, тоді як коментарів інших осіб – Наталії Касим, Олександра Пересоляка та Анастасії Бачинської, щодо яких звучать звинувачення у матеріалі, не представлено. Таким чином, у матеріалі не забезпечено всебічність та безсторонність висвітлення події.

  • Порушення Статті 15 Кодексу. Відповідно до цієї статті забороняється будь-яка дискримінація через стать, мову, расу чи інші ознаки. Журналісти не повинні вказувати на певні ознаки особи, крім тих випадків, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу, та зобов’язані уникати вживання образливих висловів чи ненормативної лексики. У публікації, всупереч етичним вимогам, кілька разів акцентується увага на сексуальній орієнтації однієї із учасниць акції  – Наталії Касим. При цьому, зазначена характеристика використовується у таких виразах як: «гуру» лесбійської спільноти, «лесбійське зібрання», «назвав учорашній дебош – фарсом, який лесбіянки виконали, щоб вкотре пропіаритись» – тобто, автори надають їй явно негативної конотації. Крім цього, публікація двічі дублює пост у мережі Фейсбук колишнього чоловіка Наталії Касим, включно з ненормативною лексикою, яку автори публікації залишили практично без змін.

Зважаючи на серйозність та свідомий характер допущених порушень, Комісія виносить публічний осуд.

Голова Комісії                                                                                  Андрій Куликов

Текст скарги

Скарга

09 березня 2018 року о 21.33, на сайті «Перший Кабельний» (pershij.com.ua), який містить логотипи та візуальну символіку однойменного телеканалу, було розміщено публікацію із заголовком: «Акція-провокація в Ужгороді з облиттям фарбою – це замовне шоу для мас-медіа» (адреса постійного посилання: https://pershij.com.ua/aktsiia-provokatsiia-v-uzhhorodi-z-oblyttiam-farboiu-tse-zamovne-shou-dlia-mas-media/ ).

У цьому матеріалі, зокрема, було оприлюднено неперевірену інформацію, котра містить дані особистого характеру про одну із учасниць акції на підтримку прав жінок, що відбулася в Ужгороді 08 березня 2018 року. Зокрема, у матеріалі сказано, що громадянка Наталія Касим є організаторкою акції в Ужгороді, а також те, що дана акція була замовною, а сама Наталія Касим безпосередньо отримала за організацію фінансову винагороду.

Оскільки одним із першоджерел інформації вказано пост одного із користувачів мережі» «Фейсбук», а саме – колишнього чоловіка Наталії Касим, можна вважати, що озвучені дані не є перевіреними, відтак містять ознаки наклепу на людину. Крім цього, у матеріалі оприлюднено фото неповнолітніх дітей Наталії Касим, а також вказані дані про її сексуальну орієнтацію – без згоди самої Наталії, що можна вважати ознаками аутингу.

Просимо комісію надати оцінку даній публікації на предмет порушення журналістських та етичних стандартів.

Ярослав Гулан, регіональний представник Інституту масової інформації у Закарпатській області, Лариса Романюк, журналістка сайту «Про Захід», Ольга Беца, журналістка сайту “Закарпатський Кореспондент”

Поділитись