Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Прийнято рішення

Скарга щодо законності дій журналіста Житомирської обласної газети «Відлуння» Вадима Кіплінга

Подавач:
Бутанова О.Б.
Дата подання:
16.02.2017
Порушник:
Журналіста газети «Відлуння» Вадима Кіплінга
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists, 01. Свобода слова та висловлювань, 03. Повага до приватного життя, 04. Висвітлення судових процесів, 13. Заборона незаконних методів збору інформації

Рішення

Рішення Комісії з журналістської етики

З приводу звернення Буданової О.Б.

 

До Комісії з журналістської етики надійшло звернення Буданової О.Б. щодо перевірки законності дій журналіста Житомирської обласної газети «Відлуння» Вадима Кіплінга щодо порушення прав скаржниці на повагу до гідності та недоторканості особистого життя, поширенняінформації, що принижує її честь та гідність, містить упередженість та необґрунтовані звинувачення, а також – отримана незаконними методами.

Комісія розглянула звернення та додані до них матеріали та дійшла наступних висновків.

1. Скарга подана у зв’язку із поширенням низкою Інтернет-ресурсів відеоматеріалу «Житомирський журналіст майже два роки бореться з «кремлівськими тролями» в мережі». Джерелом цього відеоматеріалу є сайт «Житомир-інфо», логотип якого розміщений у самому відеоматеріалі, а також це підтверджено у відповіді сайту на запит Комісії з журналістської етики. Відеоматеріал підготовлений працівниками сайту. Вадим Кіплінг є героєм цього відеоматеріалу, але не має причетності до його створення. Вадим Кіплінг не є працівником сайту «Житомир-інфо», про що також повідомляється у відповіді сайту на запит Комісії з журналістської етики. Таким чином, скарга подана до неналежного суб’єкту – Вадима Кіплінга, тоді як вона мала бути подана до сайту «Житомир-інфо» та його працівників.

2. У відеоматеріалі Вадим Кіплінг повідомляє наступне:

«Оказалось в процессе моей работы, что в Житомире, как оказалось, существует группа из местных, которые работают на житомирских ресурсах в качестве кремлевских троллей. «Боинг, имеется в виду боинг над Донбасом, боинг сбит на территории Украины, гражданами Украины, оружием Украины. То, что в любом случае для Украины ничего хорошего в этом раздувательстве истории с боингом нет. Нам бы лучше помалкивать сейчас по этому поводу». Далее, тот же комментатор: «Одни пусте обвинения в адрес «сепаратистов» и России. Российское происхождение оружия так никто и не смог доказать за последние полтора года». Путем, скажем так,несложныхманипуляций, этот человек был вызван на свидание… на стрелку. Свидание состоялось в… 1 сентября 2015 года. И вот смотрим на видео, кто пришел на это свидание. Поехали… Вот здание педуниверситета, вот сейчас мы ее и увидим, эту деточку. И мы видим этого тролля. Объясняю, кто это – начальница одного из отделов Житомирской областной налоговой. Расследование, скажем так, продолжается, но со стороны вот конкретно этой личности идут уже угрозы убийством. То есть оно задокументировано, видео записи есть, там камень на голову упадет и так далее, если не прекратишь заниматься… если не прекратишь… если не оставишь нас в покое».

При цьому у відеоматеріалі демонструється монітор комп’ютеру Вадима Кіплінга, де транслюється запис з відеокамери (без звукового супроводу, під кутом 90°): адміністративна будівля, на тлі якої з’являється постать людини в червоному вбранні із обличчям, яке приховано технічним способом (розмиття). Після цього зображення моніторукомп’ютеру зникає з відеоматеріалу. Розмиття обличчя не дозволяє ідентифікувати людину у відеозаписі. Також, не можна встановити, чи був цей запис зроблений прихованою камерою, чи відкритою. У відеоматеріалі не зазначені а ні прізвище, ім’я чи по батькові скаржниці, а ні її посада, отже ідентифікувати її особу не можливо. У відеоматеріалі скаржниця не називається злочинцем.

Виходячи із викладеного вище, Комісія дійшла наступного висновку:

Відхилити Скаргу, оскільки журналіст Вадим Кіплінг не є належнимсуб’єктом, до якого мала бути подана скарга щодо порушень журналістської етики  у відеоматеріалі «Житомирський журналіст майже два роки бореться з «кремлівськими тролями».

 

Голова КЖЕ    Куликов А.В.

 

Текст скарги

Текст скарги в додатку

Поділитись