Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Дружнє попередження

Щодо відеоматеріалу Телебачення Біла Церква

Подавач:
Комісія з журналістської етики
Дата подання:
06.10.2020
Порушник:
Телебачення Білої Церкви БЦТВ BCTV
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists, 03. Повага до приватного життя, 18. Висвітлення питань, пов’язаних з дітьми

Рішення

Обставини справи:

 1. Комісія з журналістської етики (далі – Комісія) розглянула відеоматеріал телебачення Білої церкви від 31 липня 2020 року “9-ти річна дівчинка втопилася у Білій церкві». 
 2. Відеоматеріал, підготовлений Телебаченням Біла Церква від 31 липня 2020 року “9-ти річна дівчинка втопилася у Білій церкві» містив кадри мертвого тіла дівчинки, яку працівники ДСНС витягували із води, а також коли медичні працівники поміщали її у машину швидкої допомоги. Окрім того, у відео близьким планом була знята мати дівчинки, а також те, як вона впізнавала мертве тіло своєї дитини.
 3. Комісія звернулася з листом до Редакції Телебачення Білої церкви з проханням надати коментарі щодо вказаної публікації та зазначених у скарзі аргументів. Відповідь від редакції надійшла 28 вересня 2020 року. У ній зазначено, що: «відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=LzMgqLk_qyw видалено з ресурсу Youtube. Стосовно вищесказаного, про сюжет який був видалений, то мертве тіло було на загальному плані і знято з такого ракурсу, щоб не видно було лиця, а так як сюжет саме про ту жахливу подію і всі працівники служб були біля неї (МНС, поліція, медики), то і кадри з нею теж були на цих загальних планах».

 

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

 1. Пунктом 18 Кодексу: передбачено: «Журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів. Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних із насильством».

Сюжет спрямований на висвітлення нещасного випадку з неповнолітньою дитиною, обличчя якої не було показане у даному сюжеті, про що у відповіді на запит Комісії вказала редакція телеканалу.

Проте кадри сюжету, які висвітлювали дії ДСНС та медиків, були зняті близьким планом, що давало можливість ідентифікувати постраждалу дитину, і журналістами не було вжито заходів для розмиття (заблюрювання) зображення.

Комісія звертає увагу журналістів на необхідність поважати приватне життя постраждалих осіб, зокрема неповнолітніх.

У цьому випадку матеріал про нещасний випадок із неповнолітньою особою не мав суспільної важливості у порівнянні з забезпеченням поваги до приватного життя та людської гідності.

 1. Також у сюжеті, окрім неповнолітньої дитини, були кадри із матір’ю, яку знімали близьким планом у той час, коли підводили до мертвого тіла дівчинки, а також у момент, коли її привели для впізнання дитини.

Пункт 3 Кодексу: «Журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов’язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом є вищою, ніж приватні інтереси особи».

Сюжет Телебачення Біла Церква від 31 липня 2020 року “9-ти річна дівчинка втопилася у Білій церкві» не висвітлює суспільно значущої інформації, яка б за своїм характером мала вищі пріоритети порівняно із правом на приватність матері загиблої дівчинки.

Даним відеоматеріалом журналісти Телебачення Білої Церкви порушили право на повагу до приватного життя людини, проводивши зйомки обличчя, реакції та емоцій матері загиблої дівчинки близьким планом.

 1. Висвітлюючи подію, журналісти не мінімізували можливі страждання, що їх переживала мати постраждалої дівчинки, а, навпаки, намагалися показати сюжет якомога більш драматичним. Автори сюжету не проявили поваги та розуміння до почуттів та переживань матері загиблої дівчинки.
 2. Окрім того, як зазначено у пункті 2.3. Рекомендацій для ЗМІ щодо захисту права на приватне життя», розроблених експертами Ради Європи спільно із українськими медійними організаціями: «Слід докладати особливих зусиль для захисту людей, які переживають страждання, скорботу чи шок, як щодо самих себе, так і щодо членів родини та родичів».

 

Висновки та рекомендації:

 1. Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у відеоматеріалі, підготовленому та поширеному Телебаченням Білої Церкви від 31 липня 2020 року “9-ти річна дівчинка втопилася у Білій церкві», допущені порушення пунктів 3 та 18 Кодексу.

Комісія враховує те, що редакцією телеканалу після звернення Комісії із запитом, дане відео було видалене із ресурсу Youtube та оголошує редакції Телебачення Біла Церква дружнє попередження.

 1. Сюжет про загибель 9-ти річної дівчинки використали у своїх матеріалах й інші ЗМІ (наприклад Еспресо та Крокус), а саме показали роботу ДСНС та передали страждання матері. Проте інші ЗМІ, на відміну від Телебачення Білої Церкви, не робили акцент на стражданнях матері.
 2. З огляду на це комісія закликає ретельно підходити до висвітлення нещасних випадків, у тому числі за участі неповнолітніх осіб, та рекомендує:
 • не публікувати відео із детальним зображенням загиблих та їх обличчя;
 • враховувати вплив інформації на сім’ї загиблих, а саме не проводити зйомки близьким планом страждань, шокового стану тощо, родичів загиблих;
 • стежити за досягненням балансу між суспільним інтересом та недоторканістю приватного життя рідних постраждалих від нещасних випадків;
 • поважати приватне життя постраждалих осіб, зокрема неповнолітніх;
 • стежити за тим, щоб оприлюднені матеріали не дозволяли опосередковано визначити людину, яка є близькою особою постраждалої;
 • поважати гідність постраждалих та їхніх сімей.

 

Спілкуючись із людьми, які пережили травму, НЕ ВАРТО:

– використовувати термін «жертва», краще – «людина, яка пережила травму» чи «постраждала особа»;

– виражати жаль у будь-який спосіб; співчувати можна, жаліти – ні;

– тиснути на людину, маніпулювати її почуттями;

– випитувати шокуючі подробиці;

– інтерпретувати емоції та почуття замість самої людини;

– навмисно драматизувати розповідь.

Голова Комісії                                                                         Андрій Куликов

Рішення підготовлено у рамках проєкту за підтримки МФ “Відродження”

Текст скарги

Щодо порушень Кодексу етики українського журналіста у відеоматеріал телебачення Білої церкви від 31 липня 2020 року “9-ти річна дівчинка втопилася у Білій церкві». 

Поділитись