Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Дружнє попередження

Щодо публікації Богдана Новака в інтернет-виданні “Восточный Проект”

Подавач:
Літвиненко Ганна Олександрівна
Дата подання:
05.10.2020
Порушник:
інтернет-видання “Восточный Проект”
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists, 04. Висвітлення судових процесів, 09. Відокремлення фактів від припущень, 10. Представлення точки зору опонентів

Рішення

Обставини справи:

До Комісії з журналістської етики (далі – Комісія) надійшла скарга на публікацію Богдана Новака у інтернет-виданні “Восточный проект” від 01 вересня 2020 року “В Краматорске оценщик и предприниматель завышали стоимость жилья для детей сирот».

У скарзі йдеться про поширення недостовірної інформації, яка порочить професійну репутацію скаржниці, анкетні дані якої при цьому у статті не згадуються. Проте, на думку скаржниці, у зв’язку з тим, що у м. Краматорськ лише два суб’єкта оціночної діяльності, поширення недостовірної інформації порушує її права.

На думку скаржниці журналіст висвітлив інформацію однобоко, не поспілкувавшись з нею та у своєму матеріалі назвав її винною у вчинені злочину, чим порушив вимоги пунктів 4, 9 та 10 Кодексу етики українського журналіста (далі – Кодекс).

Комісія звернулася з листом до Редакції ТОВ «Восточний проект Краматорськ» з проханням надати коментарі щодо вказаної публікації та зазначених у скарзі аргументів. Відповідь від редакції надійшла 23 вересня 2020 року. У ній головна редакторка, Римма Заболотна, пояснила, що стаття є, по суті, копіюванням прес-релізу Донецької обласної прокуратури від 01.09.2020. Редакція взяла до уваги те, що офіційне джерело є достовірним, а інформація – соціально важливою, і розмістила її з посиланням на прес-службу прокуратури. У прес-релізі прокуратури, а також в публікації на сайті «Восточный Проект» не наводиться жодних даних персональних даних особи. «На момент публікації зв’язатися з нею не було можливості, а про те, що оцінювачів в Краматорську двоє, редакція дізналася від самої скаржниці вже після публікації», – пояснює редакторка.

 

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

Публікація інтернет-видання “Восточный проект” від 01 вересня 2020 року “В Краматорске оценщик и предприниматель завышали стоимость жилья для детей сирот» висвітлює позицію Донецької обласної прокуратури, про що зазначено у публікації. Щоправда, у кінці публікації вказано, що автором публікації є журналіст Богдан Новак, тож читач може сприйняти це як свідчення того, що матеріал підготовлений журналістом редакції, а не є на 100% інформацією, узятою з офіційного джерела.

Тому Комісія звертає увагу на важливість правильного оформлення цитат та матеріалів, які не є продуктом журналістської діяльності. Такі матеріали не можуть бути підписані іменем журналіста, якщо він не є автором даного матеріалу.

З метою уникнення подвійного трактування, окрім зазначення, що даний матеріал не є редакційним, також необхідно вказувати посилання на офіційний сайт, використовувати лапки чи зазначати, що матеріал є текстом прес релізу прокуратури – як у даному випадку. Адже аудиторія з тексту публікації повинна розуміти, чи це передрук прес-релізу органу влади, чи це редакційний матеріал, чи публікація за результатами журналістського розслідування тощо.

Таким чином, Комісія вважає, що хоча публікація “В Краматорске оценщик и предприниматель завышали стоимость жилья для детей сирот» не є редакційним матеріалом, редакція інтернет-видання “Восточный проект” недостатньо зробила для того, щоб оцінювалася читачами як передрукована інформація з офіційного джерела.

Щодо порушення пункту 4 Кодексу етики українського журналіста«Висвітлення судових процесів має бути неупередженим щодо звинувачених. Журналіст не може називати людину злочинцем до відповідного рішення суду».

Комісія вважає, що матеріал “В Краматорске оценщик и предприниматель завышали стоимость жилья для детей сирот» не є продуктом журналістської діяльності, а твердження, викладені у статті, є позицією органу державної влади, яка була оприлюднена на сайті прес служби прокуратури, що є офіційним джерелом інформації.

Аналізуючи скаргу читачки на порушення пунктів 9 та 10 Кодексу етики українського журналіста, Комісія не знайшла порушення вказаних статей.

Так, Пункт 9 Кодексу визначає: «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

У випадку поширення інформації, яка отримана з офіційних джерел (інформація органів державної влади, органів місцевого самоврядування, звіти, стенограми тощо) журналіст не зобов’язаний перевіряти її достовірність та не несе відповідальності в разі її спростування. Проте у випадку поширення такої інформації посилання на офіційне джерело є обов’язковим. А у матеріалі зазначено, що це позиція обласної прокуратури, що можна вважати посиланням на джерело.

Пункт 10 Кодексу: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Врахування точок зору опонентів при підготовці матеріалів є одним із важливих принципів журналістських стандартів. Що свідчить про об’єктивність, безсторонність та неупередженість журналістського матеріалу.

При цьому публікація інтернет-видання “Восточный проект” від 01 вересня 2020 року “В Краматорске оценщик и предприниматель завышали стоимость жилья для детей сирот» не є редакційним матеріалом чи продуктом журналістського розслідування, тому застосування пункту 10 Кодексу є безпідставним.

 

Висновки та рекомендації:

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у матеріалі інтернет-видання “Восточный проект” при підготовці публікації від 01 вересня 2020 року “В Краматорске оценщик и предприниматель завышали стоимость жилья для детей сирот» не було допущено порушень Кодексу етики українського журналіста.

У той же час Комісія закликає ретельно підходити до поширення інформації про результати діяльності органів державної влади. Якщо публікація є дослівним цитуванням, а не редакційним матеріалом, Комісія рекомендує:

  • подавати посилання на офіційний сайт, де розміщена інформація, яку ви поширюєте
  • зазначати у матеріалі, що це офіційна позиції органу влади, а не редакції
  • не розривати зміст офіційної інформації, що оприлюднюється, і не змішувати його з коментарями засобу масової інформації або журналіста
  • прискіпливо ставитися до змісту прес-релізів, оскільки за розміщення інформації на ваших ресурсах ви несете відповідальність, зокрема репутаційну;
  • редагувати прес-релізи не викривлюючи їх змісту, подаючи суть інформації коротко і доступною мовою.

Також Комісія рекомендує журналістам при висвітленні інформації про діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування користуватися уже розробленими рекомендаціями медійних та правозахисних громадських організацій, як українських, так і іноземних.

 

Рішення підготовлено у рамках проєкту за підтримки МФ “Відродження”

Текст скарги

На розгляд Комісії з журналістської етики надійшла скарга на публікацію інтернет-видання “Восточный проект” від 01 вересня 2020 року “В Краматорске оценщик и предприниматель завышали стоимость жилья для детей сирот», доступна за лінком http://vp.donetsk.ua/gorod-region/gorod/84465-v-kramatorske-otsenshchik-i-predprinimatel-zavyshali-stoimost-zhilya-dlya-detej-sirot

У скарзі йдеться про поширення недостовірної інформації, яка порочить професійну репутацію суб’єкта Літвиненко Ганни Олександрівни, анкетні дані якої у статті не згадуються. Проте, на думку скаржниці, у зв’язку з тим, що у м. Краматорськ лише два суб’єкта оціночної діяльності, поширення недостовірної інформації  порушує її права.

На думку скаржниці, журналіст висвітлив інформацію однобоко, не поспілкувавшись з нею, а також у своєму матеріалі назвав її винною у вчинені злочину.

Поділитись