Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Прийнято рішення

Про порушення етичних норм журналістської діяльності та прав громадян

Подавач:
ТОВ "Аксіома", Мкртчян Р.Ю., Сбітнєв І.В., Славтіч О.В., Ткачов І.В.
Дата подання:
17.10.2017
Порушник:
Журналіст Медяник Сергій Вікторович
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists, 04. Висвітлення судових процесів, 06. Повнота та об’єктивнсть інформації, 10. Представлення точки зору опонентів

Рішення

До Комісії з журналістської етики та Національної спілки журналістів надійшла письмова заява від Товариства з обмеженою відповідальністю «Аксіома», громадян-засновників Мкртчяна Роберта Юрійовича, Сбітнєва Ігоря Вікторовича, Славтіча Олександра Володимировича, Ткачова Ігоря Валерійовича щодо порушення етичних норм журналістської діяльності та прав громадян. Зокрема, у зверненні (10 сторінок та 13 додатків) йдеться про те, що упродовж листопада 2016 року харківський журналіст програми «Стоп Корупції» на 5 каналі та інформаційного агентства «Актуальна правда» Медяник Сергій Вікторович розповсюджує за допомогою листівок та мережі Інтернет інформацію, що компрометує ТРЦ «Французький бульвар» (власник ТзОВ «Аксіома»).

Комісія з журналістської етики проаналізувала 11 матеріалів, в яких заявники вказують на 13 фактів порушення професійної етики журналістської діяльності, поспілкувалася з представниками ТзОВ «Аксіома» та журналістом С.В.Медяником і дійшла наступних висновків:

  1. Частина матеріалів, оприлюднених Сергієм Медяником в соціальних мережах, що кваліфіковані заявниками як факти порушення етичних норм журналістської діяльності (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1881003342134099; vk.com/smedyanik; https://www.youtube.com/watch?v=aqdvET6zddM), а також окремі додатки (фотокопії катання С.В. Медяником у продуктовому візку іншої людини як фактор потенційної небезпеки для інших відвідувачів ТРЦ «Французький бульвар», ксерокопії поширюваних листівок тощо), які представлені у скарзі, не можуть бути предметом розгляду, оскільки не входять до повноважень Комісії з журналістської етики, а є компетенцією правоохоронних органів.

  2. Комісія з журналістської етики звертає увагу на те, що засобам масової інформації та медіа-ресурсам, зокрема «Детектор медіа» (http://detector.media/community/article/120563/2016-11-14-u-kharkovi-zhurnalista-stopkoru-sergiya-medyanika-zakuvali-v-kaidanki-ta-pobili-a-iog) та ІМІ (http://imi.org.ua/news/55477-jurnalist-stopkoru-sergiy-medyanik-zayaviv-scho-yogo-pobili-a-kolegu-namagalis-zvaltuvati.html)) перед передруком, або публікацією резонансних матеріалів для досягнення максимальної об’єктивності та вичерпності, особливо, якщо викладена позиція представлена лише однією стороною інциденту, варто не лише покликатися на джерело, але й перевіряти інформацію та відображати й іншу, протилежну точку зору.

  3. Матеріали, що опубліковані на сайті інформаційно-аналітичного агентства «Актуальна правда» («Охранники ТРЦ Французский бульвар» и купленные переаттестованные полицейские душили журналистов» (13.11.2016), «За фактом нападу на журналіста Сергія Медяника у Харкові розпочато кримінальне провадження» (18.11.2016), містять порушення таких положень Етичного кодексу українського журналіста: 4. Журналіст не може називати людину злочинцем до відповідного рішення суду; 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста; 9. Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного; 10. Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів.

  4. Відеоматеріали із камер спостереження ТРЦ «Французький бульвар», що надані заявниками Комісії з журналістської етики та оприлюднені у мережі Інтернет (https://vk.com/video202780027_456239021), вказують на про вокативну, некоректну поведінку журналіста С. В. Медяника, який натомість стверджує, що у той час на території згаданого ТРЦ проводив журналістське розслідування. Своїми діями журналіст порушує п.13 Етичного кодексу українського журналіста: «Журналіст не повинен використовувати незаконні методи отримання інформації. Журналіст при зборі інформації діє в правову полі України…».

  5. Комісія з журналістської етики висловлює занепокоєність легковажним ставленням С.В. Медяника до журналістських прав і обов’язків, довільним трактуванням фактів, використанням безпідставних судових інвектив та висловлює йому громадський осуд.

 

Голова КЖЕ    Куликов А.В.

Текст скарги

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 001.jpg

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 002.jpg

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 003.jpg

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 005.jpg

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 007.jpg

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 008.jpg

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 009.jpg

E:biblioPictures2017-02-20 ТзОВ Аксіома проти Медяника С.ВТзОВ Аксіома проти Медяника С.В 010.jpg

Поділитись